Yenidoğan yoğun bakım ünitesinden solunum destek cihazları ile taburcu edilen hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients discharged from the newborn intensive care unit with respiratory support devices
  1. Tez No: 769764
  2. Yazar: AHMET ÇOPUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALTUNHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yenidoğan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yenidoğan dönemi doğumu izleyen 4 haftalık süreyi içerir. Yenidoğan bebeklerde ortaya çıkan en yaygın sorunlardan biri solunum sıkıntısıdır.Solunum sıkıntısı, bir bebeğin yenidoğan yoğun bakım ünitesine kabulünün en yaygın nedenlerinden biridir. Çalışmamızın amacı farklı etyolojik nedenlerle yenidoğan yoğun bakım ünitesine kabul edilen ancak solunum sıkıntısının geçmemesi sebebiyle solunum destek cihazları ile taburcu edilen hastaların yenidoğan dönemi özelliklerini, yatış ve taburculuk tanılarını, hastanede yatış sürelerini, taburculukta verilen solunum destek cihazı tiplerini, mortalite oranını ve taburculuk sonrası seyrini belirlemekti. Çalışmamızda yenidoğan yoğun bakım ünitemizden 2011–2021 yılları arasında solunum destek cihazları ile taburcu edilen hastalar geriye dönük incelendi. Yenidoğanların cinsiyeti, doğum haftası, doğum ağırlıkları, doğum haftasına göre ağırlıkları, apgar puanları, yoğun bakıma yatış tanıları, yoğun bakımda kaldıkları süre, yoğun bakım yatışı sırasında verilen solunum desteği ve süresi, taburculuk tanıları, taburcu edilirken verilen solunum destek cihazı tipleri, sağkalım durumu ve ortalama yaşam süresi değerlendirildi. İstatistiksel analizler için SPSS 22.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The neonatal period includes the period of 4 weeks following birth. One of the most common problems that occur in newborn babies is respiratory distress. Respiratory distress is one of the most common reasons for an infant's admission to the neonatal intensive care unit. The aim of our study was to determine the neonatal period characteristics, hospitalization and discharge diagnoses, duration of hospitalization, types of respiratory support devices given at discharge, mortality rate and post-discharge course of patients who were admitted to the neonatal intensive care unit for different etiological reasons but were discharged with respiratory support devices due to respiratory distress.In our study, patients who were discharged from our neonatal intensive care unit with respiratory support devices between 2011 and 2021 were retrospectively analyzed. Gender of newborns, week of birth, birth weight, weight by week of birth, apgar scores, diagnosis of intensive care unit admission, duration of stay in intensive care unit, respiratory support and duration given during intensive care hospitalization, discharge diagnoses, types of respiratory support devices given at discharge, survival status and average life expectancy were evaluated. SPSS 22.0 program was used for statistical analysis.