Multiparametrik prostat MRG'nin prostat biyopsi ve radikal prostatektomi histopatolojisi ile korelasyonu
Correlation of multiparametric prostate MRI with prostate biopsy and radical prostatectomy histopathology
- Tez No: 769765
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK GÖRÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş: Prostat kanseri erkeklerde akciğer kanserinden sonra kanserden dolayı ölümlerden sorumlu en sık kanserdir. Bu çalışmada multiparametrik MRG sonuçları ile prostat biopsi ve radikal prostatektomi spesimeninin histopatolojisi ile karşılaştırarak multiparametrik MRG nin PİRADS skorlamasının prostat kanserinin gleason skoru hakkında bilgi sahibi olmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Kliniği'nde Ocak 2019 ile Nisan 2021 yılları arasında polikliniğe PSA yüksekliği ile başvuran 214 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalara biyopsi işleminden önce multiparemetrik MRG görüntülemesi yapıldı. PIRADS skorlaması aynı radyolog tarafından gerçekleştirildi. Prostat biopsisi deneyimli ürologlar tarafından sistematik olarak 12 kadran biopsi olacak şekilde yapıldı. Bulgular: Hastaların multiparametrik MRI sonuçları değerlendirildiğinde; En sık görülen paternler PIRADS 2 ve PIRADS 4 olarak görülmekte bunları ikinci sıklıkla PIRADS 3 lezyon ve daha sonra PIRADS 5 lezyon ile en az olan PIRADS1 lezyon takip etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Prostate cancer is the most common cancer responsible for cancer deaths in men after lung cancer. In this study, we aimed to have information about the Gleason score of prostate cancer by PIRADS scoring of multiparametric MRI by comparing multiparametric MRI results with the histopathology of prostate biopsy and radical prostatectomy specimen. Materials-Methods: 214 patients who applied to the outpatient clinic of Hatay Mustafa Kemal University Faculty of Medicine, Department of Urology between January 2019 and April 2021 with elevated PSA were included in the study. All patients underwent multiparametric MRI before the biopsy procedure. PIRADS scoring was performed by the same radiologist. Prostate biopsy was systematically performed by experienced urologists as 12 quadrant biopsies. Results: When the multiparametric MRI results of the patients are evaluated;The most common patterns are seen as PIRADS 2 and PIRADS 4, followed by PIRADS 3 lesions, followed by PIRADS5 lesions, and PIRADS1 lesions, which are the least frequent.