Antik Yunan dünyasında deniz savaşları (MÖ 800-400)
Sea wars in the Ancient Greek world (800-400 BC)
- Tez No: 769772
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 554
Özet
Deniz, Antik Yunan dünyasında coğrafi, politik, kavramsal ve özellikle askeri olarak önemli bir unsurdu. Dahası stratejik koşullar, birçok kentin yerel savunma için olduğu kadar daha büyük ittifaklara ve koalisyonlara katkıda bulunması için de bir donanmayı idame etmesi gerektiğini göstermiştir. Bu bağlamda Pers-Hellen Savaşları ve Peloponnesos Savaşı sürecinde meydana gelen deniz savaşlarını konu edindiğimiz bu çalışmada daha çok savaşların stratejik ve taktiksel yönleri ele alınarak donanmaların savaşlardaki esas rölü üzerinde durulmuştur. Buna paralel olarak deniz kuvvetlerinin faaliyetleri incelenerek antikçağda deniz gücünün önemi ve bu gücün ne ölçüde kullanıldığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The sea was an important factor in the Ancient Greek world, geographically, politically, conceptually, and especially militarily. Moreover, strategic conditions have shown that many cities need to maintain a navy to contribute to larger alliances and coalitions as well as for local defense. In this context, in this study which deals with the naval battles that took place during the Persian-Greek Wars and the Peloponnesian War, the main role of the navies in the wars was emphasized by focusing mostly on the strategic and tactical aspects of the wars. Parallel to this, the activities of the navy were examined and the importance of naval power in ancient times and the extent to which this power was used were revealed.