Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (HPLC) ile İdrarda Vanililmandelik Asit Miktar Tayini ve Referans Sınırlara İlişkin Görüşler
Determination of Vanillylmandelic Acid in Urine by High Performance Liquid Chromatography (HPLC) and Opinions on Reference Limits
  1. Tez No: 769773
  2. Yazar: ADNAN HAŞİMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL ERBİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada hastanemiz koşullarında idrar VMA miktar tayini için kullanılan ve spesifisitesi zayıf olan spektrofotometrik yöntemin yerine, refereans yöntem olarak bilinen Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi-Elektrokimyasal Detektör (HPLC-ECD) tekniğini irdeleyerek geliştirmeyi amaçladık. Uyguladığımız izokratik teknikte mobil faz olarak 1,5 mL/dk hızında fosfat tampon (pH=2,8), internal standart olarak Isovanilik Asit (IsoVa) kullandık. Uyguladığımız koşullarda VMA ve IsoVa'nın retansiyon zamanları sırasıyla 3,8 ve 22,3 dakikadır. Bu yöntemin kesinliği gün-içi (CV %4,31) ve günler-arası (CV %6,46) tekrarlanabilirlik olarak değerlendirilirken, yöntemin geri kazanımının (recovery) ortalama %97,2 olarak belirlendi. Deteksiyon limitinin 1µmol/Litre ve doğrusallığın100 µmol/Litre olduğu saptandı. Sağlıklı yetişkinler için ortalama değer 3,9±1,88 mg/gün (19,79±9,57 µmol/gün) (ortalama ±SD) olarak bulundu. Ayrıca esansiyel hipertansiyonlu bir hasta grubu çalışıldı ve sonucun kontrol grubuna oldukça yakın olduğu görüldü. Surrenal kitlesi tespit edilmiş olan iki olgudan birinde idrar VMA düzeyi yüksek bulunurken diğerinin normal olduğu görüldü. Sonuç olarak yöntemin güvenilir ve rutin çalışmalarda kullanılabilir olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose of the present study was to assess and develop a High-Performance Liquid Chromatographic (HPLC) method for determination of urinary Vanillylmandelic acid (VMA) levels. We utilized isocratic reverse phase technique and detection was carried out by electrochemical detector (ECD). The mobile phase was phosphate buffer (pH=2.8). Isovanillic acid (IsoVa) was used as internal standard. Retention times of VMA and IsoVa were 3.8 min. and 22.3 min., respectively. Within-run and between-run precisions were determined to be 4.31% CV and 6.46% CV, respectively. Recovery was calculated to be 97.2% when compared with aqueous standards assayed at the same batch. Detection limit of the method was 1 µmol/L and it was linear up to 100µmol/L. Urine VMA concentration was calculated to be 3.97±1.88 mg/day (19.79±9.57 mol/day) (mean±SD) for healthy control group and no significant difference was seen with that of essential hypertension group. Urinary VMA level of one of two patients with surrenal tumor was found to be increased, whilst urinary VMA level of the other remaining within the reference range. Conclusively, the method was assessed to be reliable and reproducible enough for routine use.