Journalism ethics, Breitbart, and post-truth journalism
Gazetecilik etiği, Breitbart ve hakikat sonrası gazetecilik
  1. Tez No: 769779
  2. Yazar: AHMET ALPHAN SABANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ZAFER ARICAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Medya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hakikat sonrası kavramı toplumsal ve politik hayatımızda yanlış bilgi sebebiyle yaşadığımız sorunları tanımlamak için kullanılan bir kavram ve bu sorunların etkisini gazetecilik de dahil olmak üzere hayatımızın birçok noktasında tecrübe ediyoruz. Bu kavram yaygın bir şekilde kullanılmakta ve yanlış bilgi, internet ve gazeteciliğe dair sorunlar birçok farklı perspektiften tartışılmaya ve araştırılmaya devam etmektedir. Ancak gazetecilik ve hakikat sonrasına dair en önemli sorunlardan birisi olan gazete gibi görünüp yanlış bilgi yayan yayınları küresel bir şekilde tanımlamamıza ve tespit etmemize yardımcı olacak bir çerçevenin eksikliği söz konusu. Bu çalışma, bu türdeki yayınların yaptığı işi“hakikat sonrası gazetecilik”olarak adlandırmayı öneriyor ve bunların tespiti için kullanılabilecek bir çerçeve öne sürüyor. Bu türün ortaya çıkmasında gazeteciliğe içkin sorunların da payı olduğu için, çalışma tanım ve çerçevenin inşasında kullanılan arka plan bilgileri de sağlamaktadır. Çalışmanın bulguları ve çerçeve aynı zamanda alanın uzmanları ile yazılı söyleşi yoluyla da tartışıldı. Son olarak tanım ve çerçevenin nasıl kullanılabileceğini örneklemek için de ABD merkezli yaygın organı Breitbart'ı bir örnek vaka olarak incelemektedir. Çerçeve bu türde yayınları tespit etmekte kullanışlı olduğunu ve herhangi bir ülke, dil veya bağlam ile kısıtlı olmadığını göstermektedir. Çerçeve şu anki hâli ile pratikte kullanıldıkça daha da gelişme potansiyeli taşımaktadır. Ayrıca dijital teknolojilerin hızlı evrimi ve bu teknolojilerin dijital gazetecilik üzerindeki etkisi, ilerleyen dönemlerde çerçevenin güncellenmesini gerektirebilir.
Özet (Çeviri)
Post-truth as a term has been used to define many issues we experience in our social and political experiences related to misinformation, and these issues are prevalent in many aspects of our lives, including journalism. This term is widely used and issues about misinformation, internet and journalism has been discussed and researched from many different perspectives. Yet when it comes to one of the main issues about journalism and post-truth, the news-like publications spreading misinformation, we don't have a framework to define and detect these publications, which can be used globally. This research proposes to call these publications' work post-truth journalism and proposes a framework to detect these publications. Since this type of work has been made possible by the certain issues inherent to journalism practice, the work provides necessary background to each criterion selected for the framework and the definition. The findings and the framework has also been discussed with the experts in the field through written interviews. Finally, US-based online publication Breitbart is analyzed with the framework to provide an example of the use of the framework. The framework proves itself useful to detect these types of publications and it's also clear that it's not limited with a certain country, language, or context. The framework in its current state carries further development potential with practical use. The fast evolution of the digital technologies, and its impact on digital journalism, may also require further updates to the framework.