Lorawan teknolojisi kullanarak erken uyarı sistemi tasarımı ve uygulaması
Early warning system design and implementation using Lorawan technology
- Tez No: 769783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT GÖKREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Nesnelerin interneti (IoT) üzerine yapılan çalışmalar dünya genelinde çok ilgi görmekte ve artmaktadır. Lojistik ve araç takibi, sağlık, akıllı tarım ve sürü takibi, endüstriyel kontrol, akıllı bina ve evler, akıllı şehirler, çevresel takip ve akıllı şebekeler gibi birçok alanda kullanılmakta olan LoRaWAN teknolojisi IoT kullanımına özel üretilmiştir. LoRaWAN düşük pil tüketimi, uzun menzilli iletişim özelliği ve tek bir ağ geçidi ile birçok uç düğüm bağlantıları kurulabilmesi gibi çok büyük avantajlar sunmaktadır. Ülkemizdeki doğal afetlerden önde gelenleri orman yangınları ve sel felaketleridir. Bu tez çalışmasında gerçek zamanlı verilere dayalı, Dragino LoRaWAN LDDS75 mesafe algılama sensörü, LHT65 sıcaklık ve nem sensörü ile DLOS8 ağ geçidi kullanılarak erken uyarı sistemi tasarımı yapılmıştır. Sistemde birden fazla uygulama alanından alınan veriler değerlendirilmiştir. Bilinçsiz yakılan ve söndürülemeyen ateşler yangınlara sebep olmaktadır. Bu tip yerlerde ulaşımında güç olduğu göz önüne alınırsa acil müdahale yapmak bir hayli gecikmektedir. Köprülere yerleştirilmiş LDDS75 ve ormanlık alanlara yerleştirilen LHT65 sensörleri sayesinde oluşabilecek felaket durumları önceden tespit edilebilecektir. Bu felaketleri önceden tahmin etmek ve hazırlıklı olmak hem doğal çevreyi koruma hem de can kayıplarını en aza indirmek açısından önemlidir. Yapılan ölçümler doğrultusunda sensörlerin iletişim mesafeleri ve gönderdikleri doğru veriler, bu tarz projeler için çok doğru bir seçim olduklarını göstermiştir. Ağ geçidi ile sensörlerin verimli sinyal iletişimi sağlayabilmesi için ağ geçidinin doğru konuşlandırılması çok önemlidir. Bu sebepten verimli sinyal iletişimi sağlanabilmesi için bir ağ geçidi kulesi tasarımı yapılmıştır ve kule üzerinde çeşitli analizler yapılmıştır. LoRaWAN teknolojinin birçok başka alanlarda kullanılması da teknolojik olarak yeni kullanıcılara öncülük edecektir.
Özet (Çeviri)
Research on the Internet of Things (IoT) is gaining a lot of attention and increasing worldwide. LoRaWAN technology, which is used in many areas such as logistics and vehicle tracking, health, smart agriculture and herd tracking, industrial control, smart buildings and homes, smart cities, environmental tracking and smart networks, is specially produced for IoT use. LoRaWAN offers great advantages such as low battery consumption, long-range communication and the ability to establish many end-node connections with a single gateway. The leading natural disasters in our country are forest fires and floods. In this thesis, an early warning system was designed using Dragino LoRaWAN LDDS75 distance detection sensor, LHT65 temperature and humidity sensor and DLOS8 gateway based on real-time data. Data from multiple application areas were evaluated in the system. Fires that are burned unconscious and cannot be extinguished cause fires. Given that there is power in transportation in such places, it is very late to make an emergency response. Thanks to LDDS75 sensors placed on bridges and LHT65 sensors placed in wooded areas, disaster situations that may occur will be detected in advance. Anticipating and preparing for these disasters is important both in terms of protecting the natural environment and in terms of minimizing casualties. According to the measurements, the communication distances of the sensors and the correct data they sent showed that they were a very accurate choice for such projects. Correct deployment of the gateway is essential for efficient signal communication between the gateway and the sensors. For this reason, a gateway tower was designed to provide efficient signal communication and various analyzes were made on the tower. The use of LoRaWAN technology in many other areas will also lead to new users technologically.