Adopt BIM to improve construction management in Iraq and Turkey
Irak ve Türkiye'de inşaat yönetimini geliştirmek için BIM'in benimsenmesi
  1. Tez No: 769788
  2. Yazar: ORAS MUSTAFA MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REDVAN GHASEMLOUNIA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bina bilgi modellemesi (BIM), inşaat proje yönetiminin geliştirilmesine katkıda bulunan en önemli modern teknolojilerden biridir. Irak ve Türkiye'de BIM yazılımını, BIM'i (farkındalık, fayda, zorluk), BIM müfredatını, motivasyon faktörlerini, kurallarını ve BIM'i benimseme adımlarını değerlendirmek için mühendisleri ve BIM uzmanlarını hedef alan iki anket yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı iki ülkeyi karşılaştırmaktır. Bu araştırma, alanda Irak ve Türkiye arasındaki karşılaştırmayı ele alan ilk çalışmadır. Yapılan bu çalışmada Irak ve Türkiye gibi birçok parametrenin BIM yazılımını kullanma konusunda yeterlilik düzeyi ortaya konulmaya çalışılmıştır. 1-BIM yazılımı alanındaki eğitim kursları Irak'ta %18, Türkiye'de %17 dir. 2-BIM Analiz yazılımının eğitim kursları Irak'ta %3, Türkiye'de ise %30'dur. 3-BIM Koordinasyon Yazılımı eğitim kursları Irak ve Türkiye'de %13 olarak ortaya çıkmıştır. İşte bu nedenlerle, BIM uzmanları oluşturmak için Irak'ta analiz yazılımı ve koordinasyonu (Navisworks ve Archicad) kurslarına ihtiyaç duyulmakta ve Türkiye'de ise BIM koordinasyonun da kursların arttırılması gerekmektedir. Ancak bunların (Autocad, Ms projet, Excel) iyi düzeyde olduğu, aynı zamanda her iki ülkede de BIM'in birinci düzeyinde olduğu görülmektedir. Çoğu mühendis BIM'i Türkiye'deki üniversitelerden edindiği eğitimle bilgi sahibi olurken Irak'taki mühendislerin çoğu BIM'i üniversitelerdeki eğitim kurslarından kendi başlarına öğrenmişlerdir. Ayrıca Irak ve Türkiye, BIM'in benimsenmesinin yararları, sınırlamaları ve zorlukları konusunda farkındalığa sahiptirler. Her iki ülke de (700-1500)$ maaş aralığında anlaştılar ve Revit ve AutoCAD ile tasarım maliyeti (15-20) $/m2. Katılımcıların BIM uzmanları, her iki ülkede de BIM'i benimsemek için birkaç adım üzerinde anlaştılar; örneğin, hükümet BIM teknolojisini desteklemeli ve BIM'i kullanmak için fon ve kurallar koymalıdır. Ayrıca, Net rolleri ve sorumlulukları olan (liderlik) BIM Komitesi kurun. Ayrıca BIM alanında deneyime sahip uluslararası uzmanlarla sözleşme yapmak.
Özet (Çeviri)
Building information modeling (BIM) is one of the most important modern technologies that have contributed to improving construction project management. Two surveys were conducted targeting engineers and BIM specialists to evaluate the level of using BIM software, BIM (awareness, benefit, challenge), BIM curriculum, motivation factors, rules, and steps to adopt BIM in Iraq and Turkey. The target of this study is to compare two countries. This research is the first study handling comparison between Iraq and Turkey in this field. This study conducted many parameters such as Iraq and Turkey are a poor use of BIM software: 1- Training courses in BIM authoring software were 18% in Iraq, while 17% in Turkey. 2-Training courses of BIM Analysis software 3% in Iraq, while in Turkey30% 3-Training courses of BIM Coordination Software 13% in both countries Iraq and Turkey. Therefore to Build experts in BIM need courses in analysis software and coordination (Navisworks and Archicad ) in Iraq and increase courses in BIM coordination in Turkey, but they have a good level in (AutoCAD, Ms. Project, and Excel) at the same time both countries are still in level one of BIM. Most engineers know BIM from their Universities in Turkey. While the majority of engineers in Iraq learn BIM by themselves from training courses. In addition, Iraq and Turkey have awareness of the benefits, limitations, and challenges of BIM adoption. Both countries agreed on the range of salary from (700-1500) $, and the cost of designing with Revit and AutoCAD is (15-20) $/m2. Respondents' BIM specialists agreed on a few steps to adopting BIM in both countries, for example, the government should support BIM technology and put funds and rules to use BIM. Moreover, Set up BIM Committee with clear roles and responsibilities (leadership). Also contracting with international experts with experience in the BIM field.