Porsuk Göleti alg florası üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 76979
  2. Yazar: ALİ SÜLÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu araştırmada Nisan 1996 Ekim 1996 tarihleri arasında Porsuk göletinin fitoplankton ve bentik alglerin kompozisyonu, yoğunlukları ve mevsimsel değişimleri incelenmiştir. Ayrıca gölet suyunun bazı fiziksel ve kimyasal analizleride yapılmıştır. Porsuk göleti, fitoplankton ve bentik alg topluluğunda Bacillariophyta bölümüne ait algler dominant olmuştur. Bunu sırası ile Chlorophyta, Cyanophyta ve Euglenophyta izlemiştir. Gölette fitoplankton topluluğu organizma yoğunluğu bakımından, bentik alg topluluğu ise tür sayısı bakımından daha zengin olmuştur. Fitoplanktonda 87 tokson bulunmuş, %81'ini Bacillariophyta, %9'unu Chlorophyta, %6'sını Cyanophyta, %4'ünü Euglenophyta oluşturmuştur. Bentik alg topluluğunda ise 111 takson belirlenip bu taksonun 90'nını epipelik alg topluluğuna ait türler oluşturmuştur. Epipelik alg topluluğuna Bacillariophyta %61, Chlorophyta %22, Cyanophyta %1 1 ve Euglenophyta %6 oranında iştirak etmiştir. Fitoplankton topluluğunda Melosira granulata var. angutissima, Cyclotella ocellata, Synedra ulna, S. delicatissima, Fragilaria vaucheria, Nitzschia palea, Trachelomonas volvocina, bentik alg topluluğunda Navicula salinarum, N. rhynchocephala, Synedra ulna, S. demerarae, Fragilaria vaucheria, Chloroccoccum humicola, Anabaena aequalis, Oscillatoria limnetica, Trachelomonas volvocina baskın olarak bulunmuştur. Fitoplankton topluluğu ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde artış göstermiş, yaz aylarında azalmıştır. Bentik alglerde de aynı durum gözlenmiştir. Yapılan fiziksel ve kimsayal analizler gölet suyunun alkali ve sert su olmayan özellikte olduğunu göstermiştir. Besin tuzları az olmasına rağmen alglerin gelişmesini engellememiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY İn this research, the composition, abundancy and seasonal variations of the phytoplankton and benthic algae of the Porsuk pound were studied between April 1996 and October 1996. In addition, the physical and chemical analysis of the pond water were determined. Bacillariophyta division was the most dominant algae among phytoplankton and benthic algae in Porsuk pond. The dominant of algae was reduced from Bacillariophyta to Chlorophyta, Cyanophyta and to Euglenophyta, respectivedy. It was determined that the phytoplankton was more rich in respect to the abundancy and benthic algal group in respect to species number. There were 87 taxon in the phytoplankton, %81 Bacillariophyta, %9 Chlorophyta, %6 Cyanophyta, %4 Euglenophyta. In the benthic algal 111 taxon were encountered and 90 of these were belongs epipelic algal. The composition of these species were as follows: %61 Bacillariophyta %22 Chlorophyta, %11 Cyanophyta and %6 Euglenophyta. The most common species in the phytoplankton were Melosira granulata var. angutissima, Cyclotella ocellata, Nitzschia palea, Trachelomonas volvocina and the most common benthic algal groups were Navicula salinarum, N. rhynchocephala, Synedra ulna, S. demerarae, Fragilaha vaucheria, Chlorococcum humicola, Anabaena aequalis, Oscillatoria limnetica, Trachelomonas volvocina. The phytoplankton was increased in spring and in autumn wheras it was decreased in the summer term. The growing periods of benthic organism were nearly as the same with those of phytoplankton. The chemical analysis of pound waters were showed that water was alkaline and soft. Although nutritient salts were not abundant they did not prevent the growth of algal.