Akademisyenlerin psikolojik sağlamlık ve yaşam doyumu düzeylerinin sosyo demografik özelliklere göre incelenmesi
Examination of academicians' psychological resilience and life satisfaction levels according to socio demographic characteristics
- Tez No: 769793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ HIRLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, akademisyenlerin psikolojik sağlamlık ve yaşam doyumu düzeyleri arasında bir ilişkinin olup olmadığının tespit edilmesidir. Ayrıca yapılan bu araştırma ile Kilis 7 Aralık Üniversitesi'nde çalışan akademisyenlerin çeşitli sosyo demografik özellikleri (cinsiyet, medeni durum, yaş vs.) göz önünde bulundurularak psikolojik sağlamlık ve yaşam doyumu düzeylerine ilişkin görüşlerinin anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda, çalışanların psikolojik sağlamlık ve yaşam doyumu düzeyleri hakkında mevcut literatür incelenmiş ve Kilis 7 Aralık Üniversitesinde çalışan 198 akademisyene yüz yüze veya online olarak anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Anket uygulaması sonucunda elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, psikolojik sağlamlığın yaşam doyumu üzerindeki etkisinin pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu; akademisyenlerin psikolojik sağlamlık ve yaşam doyumu düzeylerine ilişkin görüşlerinin cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, unvan, kurumda ve sektörde çalışma süresi açısından anlamlı bir farklılık göstermediği; yaşa ve çalışılan birime göre ise anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine whether there is a relationship between psychological resilience and life satisfaction levels of academicians. In addition, with this research, it was aimed to determine whether there is a significant difference in the opinions of academicians working at Kilis 7 Aralık University regarding the levels of psychological resilience and life satisfaction, taking into account various socio demographic characteristics (gender, marital status, age, etc.). In line with these objectives, the existing literature on the psychological resilience and life satisfaction levels of employees was examined and a face-to-face or online survey was conducted with 198 academicians working at Kilis 7 Aralık University. The data obtained as a result of the survey were analyzed with SPSS program. As a result of the analysis, it was determined that the effect of psychological resilience on life satisfaction was positive and statistically significant; the opinions of academics on the levels of psychological resilience and life satisfaction did not show a significant difference in terms of gender, marital status, educational status, title, working time in the institution and sector; and showed a significant difference according to age and the unit of employment.