Wideband stealth design
Geniş bant gizlilik tasarımı
  1. Tez No: 769794
  2. Yazar: ESRA GÜRTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. KENNETH LEE FORD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Hava ve Uzay Hekimliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Air and Space Medicine, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Sheffield
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma projesi, düşük frekanslarda çalışabilen yeni bir radar emici malzemenin tasarımını, simülasyon-üretimini ve testini sunmaktadır.Negatif empedans dönüştürücü tasarımı içermektedir. Simülasyonlar negatif elemanlar ile yapılmış ve bant genişliğinde iyileşmeler gözlemlenmiştir. Negatif elemanlara sahip olmak için, Linvill'in kısa devre kararlı tasarımına bağlı olarak, negatif empedanslı konvertör devresi tasarlanır, simüle edilir ve üretilir. Nyquist stabilite kriterine bağlı olarak stabilite analizi yapılır. Bu çalışma 200MHz'e kadar olan düşük MHz frekans aralığı ile ilgilenmektedir. Sonuçlar bant genişliğinde iyileşme göstermiştir. Sonuçları iyileştirmek için daha falza araştırma da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research project presents a design, simulation-manufacturing and testing of a novel radar absorber material that is capable of operating in low frequencies. It comprises a negative impedance converter design. Simulations made with negative elements and improvements observed in bandwidth. In order to have negative elements, negative impedance converter circuit is designed, depending on Linvill's short circuit stable design, simulated and fabricated. A stability analysis is made depending on Nyquist stability criterion. This study is interested in lower MHz frequency range up to 200MHz. The results are showed improvement in bandwidth. Further investigations are also made in order to improve the results.