Çok uluslu şirketlerin kamu maliyesine ve siyasal yapıya etkileri
Effects of multinational companies on public finance and political structure
- Tez No: 769795
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ SEMİH ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Küreselleşmeyle birlikte çok uluslu şirketler ekonomik güçlerini artırmış, ekonomik gücün artması beraberinde siyasal gücü getirmiştir. Çok uluslu şirketler artan kar iştahıyla ve elde ettikleri ciroları ile birçok ülkenin hasılasını geçmiş, ülkelerin ekonomisinde de paylarını yükseltmişlerdir. Bu durum özellikle kamu maliyesi ve siyasal yapı anlamında çok uluslu şirketler ile devletleri derin etkileşim içine sokmuştur. Bu çalışmada çok uluslu şirketlerin ortaya çıkışları ve küresel etkileri analiz edilmiş, sahip oldukları gücün sonuçları mukayese edilmiş ve çok uluslu şirketleri siyasal ilişki içine sokan nedenler sıralanmıştır. Çok uluslu şirketler incelenirken aynı zamanda devletlerin mevcut pozisyonları da detaylandırılmış, devlet-şirket ilişkilerinde arka planda olan durumlar irdelenmiştir. Son olarak Türkiye'deki durum yansıtılmış, Türkiye'nin çok uluslu şirketlerle ilişkisi incelenerek Türk çok uluslu şirketlerine verilen teşvikler betimlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With globalization, multinational companies have increased their economic power, and the increase in economic power has brought political power. Multinational companies have surpassed the revenues of many countries with their increasing profit appetite and their turnover, and increased their share in the economy of the countries. This situation has brought multinational companies and states into deep interaction, especially in terms of public finance and political structure. In this study, the emergence of multinational companies and their global effects were analyzed, the results of their power were compared and the reasons that brought multinational companies into political relations were listed. While examining the multinational companies, the current positions of the states were also detailed, and the situations in the background in the state-company relations were examined. Finally, the situation in Turkey is reflected, the relationship of Turkey with multinational companies is examined and the incentives given to Turkish multinational companies are described.