Development of transparent radar absorber surfaces
Saydam radar soğurucu yüzeyleri̇n geli̇şti̇ri̇lmesi̇
  1. Tez No: 919778
  2. Yazar: UTKU ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPAN BEK, DR. SENİZ TÜRKÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Science and Technology, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Askeri platformlar, radyo frekansı (RF) gizliliği nedeniyle düşük tespit edilebilir sistemler olmalıdır. Radar emici malzemeler veya yapılar, bu tür gizli askeri platformların tasarımında önemli bir rol oynamaktadır. Organik radar emici malzemeler, görünür bölgede şeffaf değildir, bu nedenle yalnızca askeri sistemlerin şeffaf olmayan bölgelerinde kullanılabilirler. Askeri sistemlerde (cam, polikarbonat, akrilik vb.) şeffaf malzemelerde uzun dalga boyunda elektromanyetik dalgaları soğurma yeteneği de gereklidir. Bu çalışmada, radar emici yüzeyler, yalnızca 14-18 GHz bant genişliğinde emici değil, aynı zamanda görünür bölgede şeffaf olan TCO içerikli çok katmanlı yapılarla 10x10 cm² alanlarda tasarlanıp üretilmiştir. Tüm sonuçlar incelendiğinde, 14-18 GHz aralığındaki geniş bantta %98 emici ve %76 optik geçirgenliğe sahip performansta çıktılar elde edilmiştir. Ayrıca, yapılar IR engelleme sağlayarak, IR dedektörleriyle araç içi görüntülemeyi engeller. Çalışma sonucunda elde edilen tüm örnekler ve sonuçlar, büyük alana transfer edilmesinin kolaylığı açısından ticarileşme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Military platforms should be low observable systems because of the radio frequency (RF) stealthiness. Radar absorbing materials or structures play a key role in the design of such stealth military platforms. Organic radar absorbing materials are not transparent in visible region, therefore they can be used only at non-transparent regions of military systems. Absorption ability in long wavelength electromagnetic waves is also required at transparent materials in military systems (glass, polycarbonate, achrylc etc.) By different applications on these transparent surfaces, it is possible to make these surfaces absorber in microwave and (RF) region of electromagnetic spectrum. In this work, radar absorber surfaces were designed and produced by TCO contained multi-layer structures in 10x10 cm2 areas which are not only an absorber at 12-18 GHz bandwidth but also transparent in visible region. When all the results were examined, a 98% absorber and 76% optical transmissive sample was obtained across the wide band in the 12-18 GHz range. Moreover, structures provide IR blocking and do not allow in-vehicle imaging with IR detectors. All samples and results obtained as a result of the study are candidates for commercialization in terms of ease of transfer to large area.