İslam hukuku açısından sorumluluk oluşturacak soru meselesi
The question that will create responsibility in accordance with Islamic law
- Tez No: 769891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ARAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Soru sorma insanlık tarihi kadar eskiye dayanır. Soru sormanın bu kadar uzun bir geçmişe sahip olması insandaki merak duygusundan kaynaklanır. Sahip olduğu merak duygusunu tatmin etmek için insan, gözünü açtığı günden bugüne kadar gördüğü, şahit olduğu her şeyi sorgular. Bu durum hem pratik hayat için ve hem de genelde bütün bilimler özelde ise araştırma konumuz olan Temel İslam Bilimleri için de aynı şekilde söz konusudur. Dini metinlerde de insandaki bu merak olgusunu tatmin edecek pek çok soru örnekleriyle karşılaşmak mümkündür. Soru sormak temelde teşvik edilen bir aktivite olmakla birlikte her zaman olumlu ve kabul edilebilir sonuçlara yol açtığı söylenemez. Biz bu araştırmamızda soru sormanın İslam hukukunda nasıl ele alındığı, olumlu/teşvik edilen soru örnekleri, olumsuz (mekruh ve haram) soru örnekleri, bu tür soru örneklerinin hukukî alana etkisi gibi konulara değindik. Birinci bölümde soru meselesinin mahiyeti, kavramsal çerçevesi ve çeşitleri üzerinde durduk. İkinci bölümde Kur'an ve Hadislerde soru, üçüncü bölümde ise İslam hukukunda soru konularını ele aldık.
Özet (Çeviri)
Asking questions is as old as human history. The fact that asking questions has such a long history stems from the sense of curiosity in people. In order to satisfy his sense of curiosity, a person questions everything he has seen and witnessed since the day he opened his eyes. This is the case both for practical life and for all sciences in general and the Basic Islamic Sciences, which is our research subject in particular. In religious texts, it is possible to encounter many examples of questions that will satisfy this phenomenon of curiosity in human beings. Although asking questions is basically an encouraged activity, it cannot be said that it always leads to positive and acceptable results. In this research, we have touched on issues such as how asking questions is handled in Islamic law, examples of positive/encouraged questions, examples of negative (makruh and haram) questions, and the effects of such examples of questions on the legal field. In the first part, we focused on the nature, conceptual framework and types of the question. In the second part, we discussed the questions in the Qur'an and Hadiths, and in the third part, the questions in Islamic law.