İslâm hukukunda ihtilat
Differences in Islamic law
  1. Tez No: 769892
  2. Yazar: NECMETTİN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ARAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İslâm hukukunda ihtilat denilince akla ilk gelen kadın ve erkeğin bir arada bulunması akla gelmektedir. Klasik fıkıh eserlerinde de kavramsal olarak daha çok bu bahis işlenmektedir. Ancak daha detaylı bakıldığında ihtilat kavramının fıkhın başka konularına da şamil olduğu görülmektedir. Dolayısıyla bu çalışmanın nihai hedefi bu bahisleri ortaya çıkararak fıkhın genel ilkeleri çerçevesinde meseleye açıklık getirmektir. Çalışma üç ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde ihtilat ve onunla iltisaklı olan diğer kavramlar ele alınmıştır. İkinci bölümde ihtilatın furu' fıkıhtan sular, kuyular, zekât, alışveriş, şirket vb. birçok kalemde örnekler verilerek konunun kapsam alanları ortaya konmaya çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise fıkıh bilginlerinin ihtilatı giderme ve çıkış yollarındaki yöntem/metotları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In the introduction section, the scope and purpose of the study, the methods followed in the study and the sources of the research are mentioned. In the first chapter, the concept of mixture and other concepts related to it will be tried to be discussed and situations where there is or is not a conflict will be determined. In the second section, the issues / places where there is a dispute will be determined using the classical canon law books and examples will be presented to try to reinforce them. In the third section the methods of getting rid of mixture will be discussed. Care will be taken to handle the issues identified by the scholars of canon law (Fiqh) such as research, short chat (istishab), proof, draw, precaution, complying with the reverse, asking for a fatwa.