Bazı mermer birimleri için optimum aşındırma-cilalama koşullarının araştırılması ve malzeme özellikleri ile ilişkilendirilmesi
Investigation of optimum abrading-polishing conditions for some marble units and relations with material properties
- Tez No: 76991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA CEYLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışma kapsamında, öncelikle mermer aşındırma-cilalama makinaları, aşındırıcı malzemeler, mermer aşındırma ve cilalama işlemlerinde etkili olan parametreler, aşındırma deney yöntemleri ve yüzey kalitesinin belirlenmesi konuları ile ilgili güncel ve ayrıntılı literatür araştırması yapılmıştır. Elde edilen bilgiler ışığında, mermer birimleri için laboratuvar yüzey aşındırma deney sistemi oluşturulmuştur. Daha sonra, yedi farklı mermer biriminin malzeme özellikleri belirlenmiş ve bu birimler üzerinde değişik koşullarda laboratuvar ve yerinde yüzey aşındırma deneyleri tasarlanmış, uygulanmış ve sonuçlan aynntılı olarak değerlendirilmiştir. Sözkonusu mermer birimleri için gerek klasik gerekse elmaslı aşındıncıların uygun serileri ve çalışma koşulları belirlenmiştir. Ayrıca deney sonuçları dikkate alınarak mermer yüzey kalitesi sınıflan önerilmiştir. Belirli koşullarda gerçekleştirilen laboratuvar yüzey aşındırma deney sonuçları ile mermer malzeme özellikleri arasında oldukça yüksek korelasyonlu ilişkiler elde edilmiştir. Klasik ve elmaslı aşındıncıların kullanıldığı yerinde yüzey aşındırma deneylerinden elde edilen veriler kullanılarak değişik durum ve koşullar için ekonomik açıdan bir değerlendirme yapılmıştır. Aşındırma verimliliğini, kullanılan aşındırıcı tür ve serisinin yanısıra, aşındırma-cilalama makinasının çalışma değişkenlerinin de belirgin bir şekilde etkilediği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, a comprehensive and renewed literature survey has been conducted on marble abrading-polishing machinery, abrasive materials, effective parameters of marble abrading and polishing operations, abrading test methods and assessment of surface quality. In the light of gathered information, a laboratory-scale surface abrading test system for marble units has been developed. Following the determination of material properties of seven different marble types, laboratory and plant-scale surface abrading experiments have been designed and carried out at different operating conditions. Then, obtained results have been extensively evaluated. For marble units, proper series of conventional and diamond-type abrasives and optimum operating conditions have been determined. Besides, classes for marble surface quality have been suggested considering the experimental results. Fairly high correlations have been obtained between marble material properties and the results of laboratory surface abrading experiments performed under particular conditions. An economical evaluation has been made for various cases under different conditions using the data obtained from surface abrading experiments carried out at marble plants where conventional and diamond-type abrasives are used. It has been shown that not only the abrasive type and sequence but also operating parameters of abrading machine significantly affect the abrading efficiency.