Katolik Hıristiyanlıkta kilise anlayışı
Church in Catholic Christianity
  1. Tez No: 769934
  2. Yazar: MUSTAFA GÜRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ARIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
Bu tez kilise kavramının Katolik Hıristiyanlıktaki yerini ele almaktadır. Tezde Katolik Hıristiyanlık için bir binadan çok daha geniş anlamlara sahip olan kilise kavramının Kutsal Kitap'tan başlayarak İkinci Vatikan Konsili'ne kadarki gelişimi incelenmiştir. Bu tez Giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Tezin ilk bölümünde kilise kavramının Hıristiyan kutsal metinlerindeki yeri incelenmiş, sonrasında ise kilise babalarının ve doktorlarının kilise hakkındaki görüş ve düşünceleri ortaya konmuştur. Tezin ikinci bölümünde Hıristiyanlığın ve kilisenin Bizans dünyasında ve papalığın etkili olduğu bölgelerde reformlar dönemine kadarki gelişimi ele alınmış, teolojik ve siyasi tartışmaların Katolik kilise anlayışının şekillenmesindeki rolü tespit edilmiştir. Devamında ise Genel Konsil kararlarında kiliseyle ilgili kararlar incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde Protestan ve Katolik reformlarının kiliseyle ilgili yönleri ele alınmıştır. Daha sonra İkinci Vatikan Konsili'ne kadarki Genel Konsillerde kiliseyle ilgili kararlar incelenmiştir. Son olarak papalık belgelerinde kilise kavramının nasıl yer aldığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation discusses the place of the concept of the church in Catholic Christianity. In the dissertation, the development of the concept of the church, which has a much wider meaning than a building for Catholic Christianity, from the Bible to the Second Vatican Council has been examined. This dissertation consists of introduction, three chapters and conclusion. In the first chapter of the dissertation, the place of the concept of the church in the Christian scriptures is examined, and then the views and thoughts of the church fathers and doctors about the church are revealed. In the second chapter of the dissertation, the development of Christianity and the church in the Byzantine World and in the regions where the papacy was effective until the reforms period is discussed, and the role of theological and political discussions in shaping of the understanding of the Catholic church is examined. In the third chapter of the dissertation, the church-related aspects of the Protestant and Catholic reforms are discussed. Later, the decrees about the church in the General Councils until the Second Vatican Council are examined. Finally, how the concept of the church took place in the papal documents is revealed.