Marmara üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne başvuran yetişkin ve çocuk hastalarda konik ışınlı bilgisayarlı tomografi endikasyonları ve bulgularının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of cone BEAM computed tomography referral profile and findings in adult and paediatric patients referring to Marmara University Faculty of dentistry
  1. Tez No: 769935
  2. Yazar: SEVİLAY DEVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSAY GÜMRÜ TARÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne Başvuran Yetişkin ve Çocuk Hastalarda Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi Endikasyonları ve Bulgularının Retrospektif Olarak Değerlendirilmesi Amaç: Çocuk ve yetişkin hastalarda konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) endikasyonlarının değerlendirilerek DIMITRA ve SEDENTEXCT projeleri ile ortaya konan kılavuzlara uygunluğunun araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne başvuran hastaların KIBT görüntüleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Yaş, cinsiyet, istek yapan bölüm, FOV ve endikasyon verileri kaydedilmiştir. Endikasyonlar; DIMITRA, ve SEDENTEXCT projeleri ile ortaya konan kılavuzların modifikasyonuna dayanarak sınıflandırılmıştır. Takip KIBT incelemeleri ve tesadüfi bulgular kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Retrospective Evaluation of Cone Beam Computed Tomography Referral Profile and Findings in Adult and Paediatric Patients Referring to Marmara University Faculty of Dentistry Objective: To evaluate cone beam computed tomography (CBCT) indications in paediatric and adult patients and to investigate their compliance with the guidelines of the DIMITRA and SEDENTEXCT projects. Material and Methods: CBCT images of patients, who referred to Marmara University Faculty of Dentistry, were evaluated retrospectively. Age, gender, referring department, FOV, and indications were recorded. Indications were classified based on DIMITRA and SEDENTEXCT project recommendations. Follow-up CBCT examinations and incidental findings were recorded.