Trakya Üniversitesi Tıp fakültesi Araştırma görevlilerinin COVID-19 pandemi döneminde algıladıkları stres ve başa çıkma tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of Trakya University Faculty of medicine residents' perceived stress and coping attitudes during the COVID-19 pandemic period
  1. Tez No: 769936
  2. Yazar: SABİHA HAZAL DEMİRSOY
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÖNDER SEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışmamızda Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çalışan araştırma görevlilerinin COVID-19 pandemi dönemindeki stres düzeyleri ve stresle başa çıkabilmek için ne gibi yöntemlere başvurduklarını belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini hastanemizden alınan toplam verilere göre 494 araştırma görevlisi oluşturmaktadır. Minimum örneklem sayısı, hata payı %5, güven aralığı %95 alınarak 145 kişi olarak belirlenmiştir; tüm araştırma görevlilerine ulaşmak hedeflenmiştir. Çalışmamıza toplamda 431 gönüllü araştırma görevlisi katılmıştır. Veriler 78 sorudan oluşan anket aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmanın ilk 15 sorusu katılımcıların sosyodemografik özellikleri ve tıbbi durumları ile ilgili soruları, 16-41 numaralı sorular katılımcıların pandemi süreci ile ilgili araştırmacı tarafından oluşturulan soruları içermektedir. Ek olarak katılımcılara 14 soruluk Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ve 23 soruluk Stresle Başa Çıkma Ölçeği (SBÇÖ) uygulanmıştır. Katılımcıların 180'i (%41,8) erkek, 251'i (%58,2) kadın olup yaş ortalaması 28,69±3,69 yıl saptanmıştır. ASÖ'den alınan puan ortalaması 28,41±7,81 ve SBÇÖ'den alınan puan ortalaması 75,41±12,75 olarak hesaplanmıştır. Çalışmamızda sigara kullanma durumu, kronik hastalık varlığı, psikolojik destek alma, psikiyatrik ilaç kullanımı ve pandemide eğitim aksaması durumu ile ASÖ ve SBÇÖ puanları arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. Ayrıca cinsiyet, medeni durum, gelir durumu, psikiyatrik hastalık varlığı, iş yükü algısı, alkol kullanımındaki artış, hekimliği bırakma isteği ile ASÖ puanları arasında; sürekli ilaç kullanma durumu, pandemide konaklama yerinin değişimi ve enfekte olma ihtimali ile SBÇÖ puanları arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Çalışmamızda elde edilen sonuçlar incelendiğinde, etkin bir salgın yönetimi için öncelikli olarak sağlık çalışanlarının korunmasına ve güçlendirilmesine ihtiyaç vardır. Bu nedenle pandemi döneminde sevdiklerinden ayrı kalan, canla başla çalışan sağlık çalışanlarının ruhsal sağlığının korunması ve güçlendirilmesi için atılacak adımlarda çalışmamızın yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to determine the stress levels of residents working at Trakya University Faculty of Medicine during the COVID-19 pandemic period and what methods they used to cope with stress.The population of the study consisted of 494 research assistants according to the total data obtained from our hospital. The minimum sample size was determined as 145 people with a margin of error of 5% and a confidence interval of 95%; it was aimed to reach all residents. A total of 431 volunteer residents participated in our study. Data were collected through a questionnaire consisting of 78 questions. The first 15 questions of the study included questions about the sociodemographic characteristics and medical conditions of the participants, and questions 16-41 included questions created by the researcher about the pandemic period. In addition, the 14-question Perceived Stress Scale (PSS) and 23-question Stress Coping Scale (SCS) were applied to the participants. Of the participants, 180 (41.8%) were male and 251 (58.2%) were female with a mean age of 28.69±3.69 years. The mean score obtained from the PSS was 28.41±7.81 and the mean score obtained from the SCS was 75.41±12.75. In our study, a statistically significant relationship was found between smoking status, presence of chronic disease, receiving psychological support, use of psychiatric medication and disruption of education in the pandemic and PSS and SCS scores. In addition, significant correlations were found between gender, marital status, income status, presence of psychiatric illness, workload, increase in alcohol use, and desire to quit medicine and PSS scores; and significant correlations were found between continuous medication use, change of accommodation during the pandemic, and the possibility of becoming infected and SCS scores. When the results obtained in our study were analyzed, it was concluded that for effective pandemic management, healthcare workers need to be protected and empowered as a priority. For this reason, our study is expected to be a guide for the steps to be taken to protect and strengthen the mental health of healthcare workers who are separated from their loved ones and work hard during the pandemic.