Amasya höyüklerinin kültür turizmi açısından incelenmesi ve turistik ürün olarak değerlendirilmesi: Oluz Höyük örneği
Investigation of Amasya mounds in terms of cultural tourism and evaluation as touristic products: The case of Oluz Höyük
  1. Tez No: 769949
  2. Yazar: CEREN AZAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÖZDÖL KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Turizm, Archeology, History, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon ve Turist Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde Amasya şehrine turistik amaçlı ziyaretlerin çoğu, kentin Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti dönemi gibi yakın dönem mimarilerine yapılan ziyaretleri içermektedir. Gerçekleştirilen ziyaretlerin; cami, han, bimarhane, bedesten, hamam gibi geç döneme ait önemli eserlerin tarihi ve kültürel değerleri kapsamında gerçekleştirilmesi bölge ve ülke turizminde önemli bir yere sahiptir, fakat bölgenin tarihi ve kültürel değerleri sadece bunlarla sınırlı değildir. Bölge erken dönem yerleşimlerine ve bu yerleşimlere ait eserlere de ev sahipliği yapmaktadır. Bu eserlerin kültür turizminde yerlerini almaları bölge ve ülke turizmine katkı sağlayacak ve bölgede bulunan diğer höyüklerin kazılması amacıyla gelecekteki çalışmalara öncülük edecektir. Oluz Höyük ve Amasya'da bulunan diğer höyüklerin de kültür turizmine kazandırılmaları, bölgesel olduğu kadar ulusal çapta da kültürel ve ekonomik katkı sağlayacaktır. Bu çalışma ile Amasya'nın Öntarih sit alanlarını tarihi ve kültürel açıdan inceleyerek, kentin erken dönemlerdeki konumu ve önemi ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, most of the touristic visits to Amasya include visits to recent architectures such as the city Seljuk State and Ottoman Period. Making visits to historical and cultural values of important late period works such as mosques, inns, bimarhanes, covered bazaars and baths has an important place in the tourism of the region and the country, but the historical and cultural values of the region are not limited to these. The region is also home to early period settlements and artifacts from these settlements. The inclusion of these artifacts in cultural tourism will contribute to the tourism of the region and the country and will lead the future studies in order to excavate other mounds in the region. Bringing Oluz Höyük and other mounds in Amasya into cultural tourism will contribute not only to the regional but also to the national scale cultural and economic. On the occasion of this study, by examining the prehistoric sites of Amasya in terms of history and culture, the position and importance of the city in the early periods were tried to be revealed.