Sıçanlarda monosodyum iodoasetat ile indüklenen deneysel temporomandibular eklem osteoartriti modelinde alendronatın terapötik etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the therapeutic effect of alendronate in A experimental model of temporomandibular joint osteoarthritis induced by monosodium iodoacetate in rats
- Tez No: 769950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY YAPICI YAVUZ, DOÇ. DR. AYDIN KESKİNRÜZGAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: TME osteoartriti günümüzde sık görülen dejeneratif bir eklem hastalığıdır. Çalışmamızın amacı kemik ve kıkırdak doku üzerinde koruyucu etkisi olan ve osteoartritte görülen inflamasyonun azalmasına yardımcı olan alendronatın eklem içi enjeksiyonunun TME osteoartritinde etkisinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmada toplam 24 adet Wistar Albino rat kullanıldı. Ratlar çalışma, kontrol, salin ve sham olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Çalışma, kontrol ve salin grubundaki ratlara deneyin birinci günü osteoartrit oluşumunu indüklemek amacıyla 1 mg MİA 40µl salin içinde çözdürülerek eklem içine enjekte edildi. Dördüncü haftanın sonundan itibaren haftada bir kez olacak şekilde 4 hafta boyunca çalışma grubuna eklem içi 0.1 mg alendronat 0.02 ml uygulaması yapıldı. Salin grubuna ise aynı miktar ve rejimde salin eklem içi enjeksiyonla uygulandı. Yapılan tüm işlemler bilateral olarak uygulandı. 12. haftanın sonunda denekler sakrifiye edilerek deney sonlandırıldı. Sakrifikasyon sonrası ratların mandibulaları total olarak rezeke edilerek çıkarıldı. Mandibular kondil dokuları histopatolojik olarak incelendi. Bulgular: Total osteoartrit skorlaması sonuçlarına göre çalışma grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı fark bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: TMJ osteoarthritis is a common degenerative joint disease today. The aim of our study is to evaluate the effect of intraarticular injection of alendronate, which has a protective effect on bone and cartilage tissue and helps reduce inflammation in TMJ osteoarthritis. Material and Method: A total of 24 Wistar Albino rats were used in the study. Rats were divided into 4 groups as study, saline, control and sham. The rats in the study, saline and control groups were injected intraarticularly by dissolving 1 mg of MIA in 40µl of saline to induce osteoarthritis on the first day of the experiment. From the end of the fourth week, 0.1 mg alendronate was dissolved in 0.02 ml saline and administered intraarticularly to the study group weekly for 4 weeks. In the saline group, the same dose and regimen of saline was administered by intraarticular injection. All procedures were performed bilaterally. At the end of the 12th week, all groups were sacrificed and the experiment was terminated. After sacrification, the mandibles of the rats were completely resected and removed. Mandibular condyle tissues were examined histopathologically. Results: According to the results of total osteoarthritis scoring, a significant difference was found between the study group and the control group (p0.05).