Eşcinsellerde içselleştirilmiş homofobi düzeyinin cinsel doyum ve beden algısı ile ilişkisi
The relationship between internalized homophobia level and sexual satisfaction and body perception in homosexuals
  1. Tez No: 769948
  2. Yazar: EDA ÜLGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ İZCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: İçselleştirilmiş homofobi, eşcinsel ve biseksüellerde artmış ruh sağlığı sorunları ile ilişkilidir. İçselleştirilmiş homofobinin kişi üzerindeki etkileri içinde bulunduğu toplumun sosyokültürel özelliklerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu çalışmada ülkemizdeki eşcinsellerde içselleştirilmiş homofobi düzeyinin, cinsel doyum ve beden algısı ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda içselleştirilmiş homofobinin cinsel doyum ve beden algısı ile ilişkisinin yanı sıra katılımcıların cinsel işlev bozuklukları, psikiyatrik semptomları, yaş ve intihar girişimi ile ilişkileri de incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza cinsel yönelimini eşcinsel olarak belirten 12 kadın, 71 erkek katılımcı dahil edildi. Katılımcılara kartopu örneklem yöntemi ile ulaşıldı. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, İçselleştirilmiş Homofobi Ölçeği (İHÖ), Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği (ACYÖ), Yeni Cinsel Doyum Ölçeği (YCDÖ), Beden Algısı Ölçeği (BAÖ) ve PHQ15 (Somatik semptomlar), PHQ9 (Majör depresif bozukluk semptomları), GAD7 (Yaygın anksiyete bozukluğu semptomları), P5 (Kaygı atakları) alt ölçeklerini içeren Hasta Sağlık Anketi-Somatik, Anksiyete ve Depresyon Belirtileri Ölçeği (HSA-SADBÖ) uygulandı. Bulgular: Katılımcıların İHÖ skorları ile YCDÖ-ben merkezli alt boyut skorları arasında anlamlı seviyede negatif korelasyon olduğu bulundu (p=0,05). İHÖ skorları ile BAÖ skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadı (p=0,142). Katılımcıların yaşları ile İHÖ skorları arasında anlamlı seviyede negatif korelasyon olduğu bulundu (p=0,005). Erkeklerin İHÖ medyan değerleri kadınlara göre daha yüksek bulundu (p=0,025). Kadınların GAD7 medyan değerleri ise erkeklere göre daha yüksek bulundu (p=0,031). İHÖ skorlarının intihar riskini istatistiksel olarak anlamlı seviyede 1,13 kat artırdığı bulundu (p=0,019). Katılımcıların intihar girişimi sayısı ile PHQ15 skorları arasında anlamlı seviyede pozitif korelasyon olduğu bulundu (p=0,014). Katılımcıların ilk intihar girişimi yaşı ile YCDÖ-ben merkezli alt boyut skorları arasında anlamlı seviyede pozitif korelasyon bulundu (p=0,018).
Özet (Çeviri)
Aim: Internalized homophobia is related to increased psychological distress and disorders in LGB people. The effects of internalized homophobia on the person may vary according to the socio-cultural characteristics of the society in which they live. In this study, it was aimed to examine the relationship between the level of internalized homophobia, sexual satisfaction and body image of homosexuals in our country. In our study, the relationship between internalized homophobia and sexual satisfaction and body image, as well as the relationship between participants sexual dysfunction, psychiatric symptoms, age, and suicide attempts were investigated. Method and Matherials: 12 female, 71 male participants who stated their sexual orientation as homosexual were included in our study. Participants were reached by snowball sampling method. The sociodemographic form, Internalized Homophobia Scale (IHS), Arizona Sexual Experiences Scale (ASEX), New Sexual Satisfaction Scale (NSSS), Body Image Scale (BIS) and Patient Health Questionnaire-Somatic, Anxiety and Depressive Symptoms (PHQ-SADS) which includes PHQ15 (Somatic symptoms), PHQ9 (Major depressive disorder symptoms), GAD7 (Generalized anxiety disorder symptoms), P5 (Anxiety attacks) subscales were applied to the participants. Results: It was found that, there was a significant negative correlation between the participants IHS scores and their NSSS-self-centered sub-dimension scores (p=0,05). There was no statistically significant relationship between IHS scores and BIS (p=0,142). There was a significant negative correlation between the ages of the participants and their IHS scores (p=0,005). The median IHS values of the male participants were found to be higher than the female participants (p=0,025). Whereas, the median GAD7 values of the female participants were found to be higher than the male participants (p=0,031). It was found that, IHS scores increased the risk of suicide by 1,13 times at a statistically significant level (p=0,019). There was a significant positive correlation between the number of suicide attempts and the PHQ15 scores of the participants (p=0,014). A significant positive correlation was found between the participants' age at first suicide attempt and their NSSS- self-centered sub-dimension scores (p=0.018).