Covid-19'un anksiyete, ölüm korkusu ve obsesif kompulsif bozukluğuna olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of Covid-19 on anxiety, fear of death, and obsessive compulsory disorder
- Tez No: 769969
- Danışmanlar: PROF. DR. CEBRAİL KISA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Dünya üzerinde insanların korku ve endişeye kapılmasına neden olan tsunami, deprem ve salgın hastalık gibi olağandışı durumlar ile ölüm, hastalık, işsizlik ve fakirlik gibi olağan durumlar her dönemde yaşanmaktadır. Bu olayların insanlar üzerinde telafisi mümkün olmayan kalıcı etkiler bırakarak davranış değişikliklerine neden olduğu bilinmektedir. Çin'de 2019 yılının Aralık ayında ortaya çıkan Covid-19 salgını da bu kapsamda değerlendirilmektedir. Covid -19 pandemisinin ortaya çıkmasından ve neden olduğu önemli değişikliklerden bu yana, dünyanın dört bir yanındaki insanlar, hastalanma ve ölüm korkusu, sevdiklerini kaybetme korkusu, gelecekle ilgili belirsizlik ve karantinalar gibi psikolojik sonuçlara yol açabilecek çeşitli unsurlarla uğraşmak zorunda kalmıştır. Covid -19 pandemisi yaygın ölüm ve hastalıkla sonuçlandığından, bunu fark eden ve gören bireyler endişeli hissedebilmekte, ölüm ve yeni vaka haberleri ölüm kaygılarını tetikleyebilmektedir. Bu alanda yapılan araştırmalar Covid-19'un obsesif kompulsif bozukluk, depresyon, anksiyete, yorgunluk ve travma sonrası stres bozukluğu gibi psikolojik semptomlara neden olan bir faktör olarak hareket ettiğini ileri sürmektedir. Bu çalışmada Covid-19 pandemisinin anksiyete, ölüm korkusu ve obsesif kompulsif bozukluğa etkisi incelenmiştir. Çalışma kapsamında 232 kişinin katıldığı anket yapılmıştır. Araştırma sonuçları Covid-19 pandemisi ile anksiyete, ölüm korkusu ve obsesif kompulsif bozukluk arasında ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca ortaya çıkan sonuçlar, ölüm korkusunun, obsesif kompulsif bozukluk düzeyinin ve anksiyete düzeyinin kadınlarda erkeklerden daha yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu durum ise Covid-19 fobisinin psikolojik etkilerinin kadınlarda, erkeklerden daha yüksek hissedilmesine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Unusual situations such as tsunami, earthquake and epidemic that cause people to be afraid and worried around the world, and ordinary situations such as death, illness, unemployment and poverty are experienced in every period. It is known that these events cause behavioral changes by leaving irreparable permanent effects on people. The Covid-19 epidemic, which emerged in China in December 2019, is also considered in this context. Since the emergence of the Covid -19 pandemic and the significant changes it has caused, people around the world have had to deal with a variety of factors that can have psychological consequences, such as fear of getting sick and dying, fear of losing loved ones, uncertainty about the future, and quarantines. Since the Covid -19 pandemic results in widespread death and disease, individuals who notice and see it may feel anxious, and death and new case news may trigger death anxiety. Research in this area suggests that Covid-19 acts as a factor that causes psychological symptoms such as obsessive compulsive disorder, depression, anxiety, fatigue and post-traumatic stress disorder. In this study, the effects of the Covid-19 pandemic on anxiety, fear of death and obsessive compulsive disorder were investigated. Within the scope of the study, a survey was conducted with the participation of 232 people. The results of the research reveal that there is a relationship between the Covid-19 pandemic and anxiety, fear of death and obsessive compulsive disorder. In addition, the results revealed that fear of death, obsessive compulsive disorder level and anxiety level were higher in women than in men. This situation has caused the psychological effects of Covid-19 phobia to be felt higher in women than in men.