Kuluçka makinesindeki oksijen-karbondioksit seviyelerinin ve damızlık yaşının etlik civcivlerde kalp ve akciğer gelişimine etkileri
Effects of oxygen-carbon dioxide levels in incubator and breeder age on heart and lung development of broiler chicks
  1. Tez No: 769993
  2. Yazar: SİNEM CIVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİH OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, etlik civciv, kalp ve akciğer ağırlığı üzerine damızlık sürü yaşı ve kuluçka makinesindeki oksijen-karbondioksit (O2-CO2) seviyelerinin etkileri araştırıldı. Bu amaçla, genç (25 hafta), orta yaşlı (36 hafta) ve yaşlı (64 hafta) olmak üzere üç farklı yaştaki Ross 308 etlik damızlık sürüden elde edilen 1920 adet kuluçkalık yumurta (her damızlık yaşından 640 adet olmak üzere) çalışmanın yumurta materyalini oluşturmuştur. Kuluçka dönemi boyunca makine içerisinde farklı oksijen-karbondioksit seviyelerinin oluşmasını sağlayan havalandırma programları (CO2, C; O2, O ve O2-CO2, OC) uygulanmıştır. Kontrol (K) ve farklı diğer muamele gruplarında gerçekleşen O2-CO2 değerleri ortalamaları sırasıyla, (KO2/CO2, CO2/CO2, OO2/CO2 ve OCO2/CO2); 20,58-0,71; 20,49-0,96; 20,48-0,58 ve 21,13-0,79 olmuştur. Araştırma sonunda, sürü yaşı ve O2-CO2 seviyelerinin civciv ağırlığı, kalp ve akciğer ağırlığına etkisi ayrı ayrı ve birlikte (interaksiyon) değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, damızlık yaşının civciv, kalp ve akciğer ağırlığını önemli ölçüde etkilediği tespit edilmiştir (sırasıyla p=0,000, p=0,002 ve p=0,001). Kuluçka makinesinde O2-CO2 seviyesinin civciv ağırlığını etkilemediği (p=0,935), kalp ve akciğer ağırlığını ise önemli ölçüde etkilediği (sırasıyla, p=0,000 ve p=0,016) tespit edilmiştir. Ayrıca muamele grupları arasındaki interaksiyon da hem civciv, hem kalp hem de akciğer ağırlıkları açısından önemli olarak tespit edilmiştir (sırasıyla p=0,000, p=0,000 ve p=0,010). Konuyla ilgili çalışmaların sürdürülmesi ve kuluçka sonrası aşamaları da içine alacak daha kapsamlı çalışmalar yapılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the effects of breeder flock age and oxygen-caobondioxide levels in incubator on broiler chick, heart and lung weights were investigated. For this purpose, 1920 hatching eggs (640 from each flock age) obtained from broiler breeding flocks of three different ages as young (25 weeks), middle-aged (36 weeks) and old (64 weeks) constituted the material of the study. During the incubation period, ventilation programs (CO2, C; O2, O ve O2-CO2, OC C) were applied to ensure the formation of different carbon dioxide-oxygen levels in the machine. The averages of O2-CO2 values in the control (K) and other treatment groups were (KO2/CO2, CO2/CO2, OO2/CO2, OCO2/CO2) 20,58-0,71; 20,49-0,96; 20,48-0,58 ve 21,13- 0,79 respectively. At the end of the study, the effects of breeder age and O2-CO2 levels on chick, heart and lung weight were evaluated separately and together (interaction). As a result, it was determined that breeder age significantly affected the chick, heart and lung weight (p=0,000, p=0,002 and p=0,001, respectively). It was determined that the O2-CO2 level in the incubator did not affect the chick weight (p=0,935), but significantly affected the heart and lung weights (p=0,000 and p=0,016, respectively). In addition, the interaction between the treatment groups was found to be significant in terms of both chick, heart and lung weights (p=0,000, p=0,000 and p=0,010, respectively). It is thought that it is necessary to continue the studies on the subject and to carry out more comprehensive studies that will include the post-incubation stages.