The right to die with dignity how far do human rights extend?
Onurla ölme hakkı – insan hakları ne kadar genişleyebilir?
- Tez No: 770038
- Danışmanlar: PROF. DR. THOMAS GIEGERICH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universität des Saarlandes
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
“Ölmeyi seçebilir miyim?”Ötenazi ve hekim destekli intihar taleplerinin sayısı artmaya devam ederken, insan hakları hukuku yeni bir çelişkiyle karşı karşıya kalmaktadır: yaşama hakkına karşı ölme hakkı... Ölme hakkı, ya da başka bir deyişle 'kişinin kendi ölüm zamanını ve şeklini seçme hakkı', kişisel özerklik ve bunun sınırları ile ilgili bir sorundur. Bu kitap, ölme hakkının kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlamakta ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamındaki olası geleceğine ışık tutmaktadır. Temel terminolojiyi tanımlayarak net bir çerçeve çizdikten sonra kitap, amacına ulaşmak için iki aşamalı bir yaklaşım benimsiyor. İlk aşama, seçili devletleri inceleyerek uygulamada ölüm hakkına odaklanmaktadır. Destekli intihar organizasyonlarıyla ünlü İsviçre ve ötenaziyi yasallaştıran ilk ülke olan Hollanda ayrıntılı olarak incelenmiştir. Belçika, Almanya, Birleşik Krallık ve -Sözleşme perspektifine bir istisna olarak- Kanada'ya da yer verilmiştir. Bu inceleme, ölme hakkının uygulamada nasıl göründüğünün daha iyi anlaşılmasını sağlarken, varlığı konusunda kesin bir hükme varmadan, kişisel özerkliğe karşı bir denge unsuru olarak hizmet eden kaygan zemin argümanı hakkında da fikir vermektedir. Bu bölüm ayrıca ölüm hakkının uygulanmasına (veya uygulanmamasına) giden farklı yolları göstermektedir. İkinci aşama, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin ölme hakkına ilişkin içtihadının bir analizidir. Mahkeme, 47 üyesi arasında böylesine hassas ve tartışmalı bir konuya yaklaşırken gösterdiği ihtiyatlı tutumu anlaşılır bir şekilde vurgularken, çok az sayıda dava olmasına rağmen oldukça önemli yorumlarda bulunmuştur. Mahkeme'nin kişisel özerkliğin diğer menfaatler karşısında dengelenmesine yönelik yaklaşımının bu analizi, daha müsamahakâr yargı alanlarındaki uygulamalara Sözleşme merceğinden bakmamızı sağlamaktadır. Bu iki aşama birlikte değerlendirildiğinde, ölme hakkını sağlayarak uygulamaya sokacak devletler için sonuç bölümünde önemli öğretiler sunulmaktadır. Buna ek olarak, ölme hakkına hukuki bir yaklaşımın tek başına sadece kısmi bir bakış açısı sunabileceği göz önüne alındığında, kitap, disiplinler arası bir yaklaşımın ölme hakkı tartışması için gerekli temeli sağlama açısından çok daha elverişli olacağını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The series“The European Union and its Neighbours in a Globalized World”will publish monographs and edited volumes in the field of European and International Law and Policy. A special focus will be put on the European Neighbourhood Policy, current problems in European and International Law and Policy as well as the role of the European Union as a global actor. The series will support the cross-border publishing and distribution of research results of cross-border research consortia. Besides renowned scientists the series will also be open for publication projects of young academics. The series will emphasize the interplay of the European Union and its neighbouring countries as well as the important role of the European Union as a key player in the international context of law, economics and politics. Unique Selling Points: • Deals with a wide range of topics in regard of European and International Law but is also open to topics which are connected to economic or political science • Brings together authors from the European Union as well as from accession candidate or neighbouring countries who examine current problems from different perspectives • Draws on a broad network of excellent scholars in Europe promoted by the SEE | EU Cluster of Excellence, the Europa-Institut of Saarland University as well as in the South East European Law School Network