Adana kentiçi ulaşım ağı ve mevcut hafif raylı sistem önerisinin kent peyzajına etkilerinin belirlenmesi
Identfy urban transportation web in Adana and presently proposed light rail transit systems effects to urban landscape
- Tez No: 77006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ALTUNSAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada, Adana'da kentsel nüfus artışı ve fiziksel büyümeden kaynaklanan ulaşım talebinin günümüzde ve gelecekteki durumu ile oluşabilecek ulaşım kaynaklı sorunların belirlenmesi ve yerel yönetimlerce planlanan hafif raylı sistem önerisinin kent peyzajına etlilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma dört aşamada yürütülmüştür. Birinci aşamada, hafif raylı sistem-kent peyzajı ilişkilerinin belirlenmesindeki genel kriterler oluşturulmuştur İkinci aşamada, araştırma alanının doğal ve kültürel yapısıyla ilgili veriler analiz edilmiştir. Üçüncü aşamada, araştırma alanındaki ulaşım özellikleri ve mevcut hafif raylı sistem önerisi incelenmiştir. Sonuç aşamasında ise, mevcut hafif raylı sistem önerisi ile kent peyzajı arasındaki ilişkiler irdelenmeye çalışılmıştır. Bu araştırma sonucunda, mevcut hafif raylı sistem öneris güzergahı ile yeşil alan kullanımları arasında belirlenen kriterlere uygunluğun sağlanmadığı görülmüştür. Diğer yandan bu çalışma sonucunda, gerek ülke genelinde, gerekse araştırma alanı yerel yönetimlerince, kentiçi ulaşım sisteminde üzerinde önemle durulan hafif raylı sistem önerisi ile sağlıklı bir kent peyzajı arasındaki uyumun sağlanmasını temel alan kentsel gelişim kararlarına ışık tutacak bilgilere ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study mostly survey present demand for transportation and future demand according to development plans of an expanding urban area by expanding population and about the problems of this matter, also to determine the effects of local governments' light-rail-transit system alternatives to the urban landscape. This study is applied in four stages. The firs stage is existing the general criterions for determining the relationships between light-rail-transit system and urban landscape. The second stage is existing the data base about the naturel and cultural structure of the survey area. The second stage is studying on the present liğht-rail-transit alternative and the transportation specifications of survey area. The latest stage is surveying the relations between the present liğht-rail-transit system alternative and urban landscape. In the result of this study, it is seen that there is no conformity to determined criterions between the present light-rail-transit system and recreactional area. Moreover, after this study, even in the whole country even in the survey area, that local governments' system recommendations of transportation in the urban area and recommended liğht-rail-transits' performance, productivity, activity and directions are of gives us the symptoms about a healty connection of urbans' landscape with an expanding urban.