Teacher perceptions of resource room practices for students with visual impairments
Görme engelli öğrencilere yönelik kaynak odası uygulamalarına ilişkin öğretmen algıları
  1. Tez No: 770073
  2. Yazar: MEHMET KART
  3. Danışmanlar: DR. TİFFANY WİLD, DR. PETER PAUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The Ohio State University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Görme engelli öğrencilere yönelik kaynaştırma uygulamaları yaygınlaşmaktadır. Kaynak odası, kaynaştırmanın hizmet sağlama seçeneklerinden biridir. Görme engelli öğrencilerin ek desteklere ihtiyacı olabilir ve bunları kaynak odasında alabilirler. Bu çalışmanın amacı, kaynak oda öğretmenlerinin kaynak odasındaki görme engelli öğrencilerle deneyimlerine dayanarak kaynak odası uygulamalarını araştırmaktır. Kaynak odası uygulamalarını araştırmak için ABD'de görme engelli öğrencilerin öğretmenlerine ulusal bir anket uygulandı. Sonuçlar, kaynak oda öğretmenleri ile genel eğitim öğretmenleri arasındaki işbirliğinin akademik hedeflerde sosyal ve davranışsal hedeflerden daha fazla olduğunu göstermektedir. Ek olarak, kaynak odası öğretmenleri ve ebeveynler arasındaki sosyal ve davranışsal hedefler üzerindeki işbirliği, akademik hedefler üzerindeki işbirliğinden daha fazladır. Genel eğitim öğretmenleri ile istişare ve işbirliği eksikliği ve yetersiz öğrenme alanı/oda koşulları, görme engelli öğrenciler için kaynak oda uygulamalarının verimliliğini engelleyen başlıca nedenlerdir.
Özet (Çeviri)
Inclusion practices have been spreading for students with visual impairments. The resource room is one of the service delivery options of inclusion settings. Students with visual impairments might need additional accommodations and receive them in a resource room. The purpose of this study is to explore how resource room teachers describe resource room practices based on their experiences with students with visual impairments in a resource room. A national survey was administered to teachers of students with visual impairments (TVIs) in the USA to describe resource room practices. The results indicate that the collaboration between resource room teachers and general education teachers on academic goals is more than social and behavioral goals. Additionally, the collaboration between resource room teachers and parents on social and behavioral goals is more than on academic goals. Lack of consultation and collaboration with regular education teachers and inadequate learning space/room conditions are main barriers that impede the efficiency of the resource room practices for students with visual impairments