Tüketicilerin gıda ürünlerini satın alma tercihlerinde halo etkisinin ölçülmesi
Measurement of halo effect on consumers' purchase choice to food products
  1. Tez No: 770112
  2. Yazar: FATMA NUR GİDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN OVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, ürünlerde sıklıkla rastlanan sağlıkla ilgili bilgilerin (organik, cis trans yağ içermez, kalorisi azaltılmış, probiyotik vb.), standartlara uygunluk belgelerinin (HELAL gıda vb.), fiyatın, ambalaj tasarımının ve ürün satımına yönelik pazarlama çalışmalarının ve tüketici yorumlarının tüketicilerde yarattığı halo etkisinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda İzmir ili, Gaziemir ilçesinde ikamet eden 392 kişiyle anket çalışması yapılmış ve tüketicilerle sözlü iletişim kurularak tüketicilerin satın alma tercihleri incelenmiştir. Araştırma temelde“Satın alma tercihlerinde tüketiciyi etiket bilgileri etkilemektedir ve tüketici üzerinde halo etkisi yaratmaktadır, tüketicilerin satın alma kararlarında ambalaj tasarımı ve ambalajda yer alan bilgiler halo etkisi yaratmaktadır, farklı pazarlama teknikleri tüketicilerin satın alma tercihini etkileyip halo etkisi yaratmaktadır, farklı sosyodemografik özelliklere sahip tüketicilerin satın alma tercihleri farklılık göstermektedir ve tüketiciler üzerinde halo etkisi yaratmaktadır.”olmak üzere 4 hipotez dayandırılmıştır. Hipotezler ışığında anket soruları hazırlanmış ve bu sorulara verilen cevaplar doğrultusunda tüketicilerin gıdaları satın almaları sırasında Halo etkisi yaratan unsurlar belirlenmiştir. Çalışmanın sonunda tüketicilerin satın alma davranışlarını etkileyen unsurların ele alındığı bu çalışmada pazarlama kaynaklı unsurların yanında ambalaj ve etiket bilgisinin tüketicilerin satın alma davranışlarını etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the halo effect of health-related information (organic, cis trans fat-free, calorie-reduced, probiotic, etc.), standards compliance certificates (HALAL food, etc.), price, packaging design, marketing studies for product sales and consumer comments, which are frequently found in products on the consumers'. For this purpose, a survey was conducted with 392 people residing in Gaziemir, İzmir, and the purchasing preferences of the consumers were examined by establishing verbal communication with the consumers. The research basically consists of 4 hypotheses:“Label information affects the purchasing preferences of the consumer, the packaging design and the informations create a halo effect in the purchasing decisions of the consumers, the packaging design and the informations create a halo effect in the purchasing decisions of the consumers,different marketing techniques affect the purchasing preferences of the consumers at different levels and the informations create a halo effect in the purchasing decisions of the consumers,the purchasing preferences of consumers with different sociodemographic characteristics differ and create a halo effect on consumers.”. In the light of the hypotheses, survey questions were prepared and in line with the answers given to these questions, the factors that create the Halo effect during the consumers' purchase of food were determined. At the end of the study,it has been determined that the packaging and label information, as well as the marketing-related factors, affect the purchasing behaviors of the consumers.