Türkiye'de bankacılık sektöründe internet ve mobil bankacılığın banka performansı ile ilişkisi
Internet and in the banking sector in Turkey relationship of mobile banking with bank performance
- Tez No: 770111
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL SENAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Finans sektöründe yer alan bankacılık alanı geçmişten günümüze teknolojik gelişmeler ile pazardaki payının etkisini artırmıştır. İnternet ve mobil bankacılık alanındaki gelişmeler bankalar açısından olumlu yönde performans ve karlılık düzeylerini etkilediği gözlenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde bankacılık alanının geçmişten günümüze gelişimi, bankacılık alanları ve alternatif dağıtım kanallarına yer verilmiştir. İkinci bölümde dijitalleşmenin tarihsel gelişimi ve Türk bankacılık alanındaki örneklerine yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümde ise dijital bankacılığın bankacılık sektöründeki etkilerinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Analiz de Çok Kriterli Karar Verme yöntemlerinden MAIRCA ve ROV yöntemi kullanılarak performans değerlendirilmesi yapılmış ve ağırlıklandırma yöntemi olarak ise SD yöntemi tercih edilmiştir. Türkiye Bankalar Birliği'nin raporlarına göre Aralık 2014 ve Aralık 2020 dönemlerine ait internet ve mobil bankacılık kullanıcılarının Türkiye'de faaliyet gösteren özel ve kamu mevduat bankaları, Türkiye'de kurulmuş yabancı sermayeli bankalar ve katılım bankaları grubunda yer alan 10 bankanın değerlendirilmesi yapılmıştır. Analizde yer alan kriterlere göre bankaların performans sıralamaları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The banking field in the financial sector has increased its share in the market with technological developments from past to present. It has been observed that the developments in the field of internet and mobile banking have a positive effect on the performance and profitability levels of the banks. In the first part of the study, the development of banking from past to present, banking areas and alternative distribution channels are given. In the second part, the historical development of digitalization and its examples in Turkish banking are given. In the last part of the study, it is aimed to analyze the effects of digital banking on the banking sector. In the analysis, performance evaluation was made by using MAIRCA and ROV methods, which are among the Multi-Criteria Decision Making methods, and the SD method was preferred as the weighting method. According to the reports of the Banks Association of Turkey, 10 banks in the group of private and public deposit banks operating in Turkey, foreign banks established in Turkey and participation banks of internet and mobile banking users for the period of December 2014 and December 2020 were evaluated. The performance rankings of the banks were evaluated according to the criteria included in the analysis.