ECODAT: A web-based application and database for limnological monitoring data
ECODAT: Limnolojik izleme verileri için web tabanlı bir uygulama ve veritabanı
- Tez No: 770119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, limnolojik izlemede ölçülen verileri kaydetmek için veritabanı uygulama çözümlerinin detaylandırılmasına odaklanmıştır. Çalışmanın amacı, sorgulama dili ve veritabanı yönetim sistemi Microsoft SQL Server 2012 kullanılarak verilerin izlenmesi ve akıllı erişimli veritabanı sisteminin oluşturulması hakkında arka plan bilgisi vermek ve ayrıca araştırmacıların alan çalışmalarında kullanabilecekleri ve etkileşim kurabilecekleri C# .NET Core MAUI/Blazor tabanlı bir web uygulaması sağlamaktır. Tez, ölçülen verileri kaydetmek için veritabanı çözümünü, dinamik sorgularla grafikler oluşturmak için web uygulamasını içerir.
Özet (Çeviri)
This study is focused on the elaboration of database application solutions for saving measured data in limnological monitoring. The purpose of the study is to give background information about monitoring data and the creation of a smart-accessible database system using query language and database management system Microsoft SQL Server 2012 while also providing a web application where researchers can reach, interact and save their fieldwork using C# .NET Core MAUI/Blazor framework. The thesis includes a database solution for saving measured data web application for creating graphs with dynamic queries.