Türkiye'de Covid-19 salgını: Yönetici hemşirelerin kriz yönetme becerilerinin çok değişkenli istatistik yöntemlerle incelenmesi
Covid-19 outbreak in Turkey: Examination of crisis management skills of executive nurses with multivariate statistical methods
  1. Tez No: 770162
  2. Yazar: NECİBE KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Tüm dünyada eşzamanlı olarak yaşanılan Covid-19 krizinin yönetiminde sağlık yönetiminin kritik önemi yadsınamaz düzeydedir. Sağlığın yönetimi ve dahi pandemi krizinin yönetiminde tüm sağlık çalışanları kahraman ilan edilmiştir. Sağlık camiasının en kalabalık ordusu olan hemşireler nitekim pandemi sürecinde adeta insanların hayatla ölüm arasındaki yerlerinin belirleyicilerinden olmuştur. Hemşirelerin sunmuş olduğu hizmetlerin başarısında hemşire yöneticilerin payı oldukça büyüktür. Bu çalışmada, tüm dünyada Covid-19 gibi büyük çaplı bir kriz yaşanırken ülkemizdeki yönetici hemşirelerin kriz yönetme becerilerinin incelenerek sonuçların değerlendirilmesi ve çalışma sonuçlarının daha sonra yaşanabilecek krizlerin yönetimine katkı sağlaması ve yol gösterici bir kaynak olarak kullanılması amaçlanmıştır. Çalışma, İstanbul ili başta olmak üzere ülkemizdeki ikinci ve üçüncü basamak kamu, üniversite ve özel hastanelerden 243 hemşire yöneticisinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada katılımcıların demografik verileri, çalıştıkları kurum bilgileri ve pandeminin yönetimine ilişkin 32 sorudan oluşan bir anket ve üç alt boyuttan ve 24 sorudan oluşan kriz yönetim ölçeği veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Online olarak yapılan araştırmanın verileri SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Çok değişkenli istatistik yöntemler kullanılarak yapılan araştırma bulgularına göre ülkemizde yönetici hemşirelerin kriz yönetme becerilerinin kriz öncesi, kriz esnası ve kriz sonrası olmak üzere her üç alt boyutta da orta üzeri ve yüksek olduğu tespit edilmiştir. Krizin her üç aşamasında da yönetici hemşirelerin kriz yönetme becerilerinin geliştirilmesi, kurumlarda kriz yönetimi eğitimlerine ağırlık verilerek krize hazırlılık durumunun sürekliliği sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The significance of the health managers during the global Covid-19 pandemic can not be underestimated. Health workers have been deemed as heroes not only in their regular occupations but also how they were able to manage through the global pandemic.The nurses that make up the majority of the health workforce have helped save many lives that would have been lost otherwise. Health managers played a big role in organizing the work force that saved thousands of lives. The aim of this study is to examine the nurse managers' skills on the management of Covid-19 crisis in Turkey and the evaluation of results in order to contribute and become a guiding resource for the management of possible crises that can emerge in the future. The study was carried out with the participation of 243 nurse managers from secondary and tertiary public, university and private hospitals in Turkey, especially in Istanbul. In the research, a questionnaire consisting of 32 questions about the demographic data of the participants, information about institutions they work and the management of the pandemic and the crisis management scale consisting of three sub-dimensions 24 questions were used as data collection tools. The data of the online research were analyzed with the SPSS 22.0 program. According to the research findings using multivariate statistical methods, it has been determined that the crisis management skills of nurses in our country are medium and high in all three sub-dimensions: before the crisis, during the crisis and after the crisis. In all three stages of the crisis, the crisis management skills of the nurse managers should be improved and readiness for any crisis that may emerge should be maintained by focusing on crisis management training in institutions.