İngilizce hazırlık sınıfı uzaktan eğitim programının değerlendirilmesi
Evaluation of distance education curriculum in English preparatory classes
  1. Tez No: 753848
  2. Yazar: ANIL ÇOBANOĞLU DEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
COVID-19 salgını sürecinde derslerin tamamen uzaktan yürütülmesi diğer ülkeler gibi Türkiye için de program, materyal ve uygulama açısından geliştirilmesi gereken yeni bir durum oluşturmuştur. Bu süreçte katılımcı görüşlerine başvurularak İngilizce hazırlık sınıflarının uzaktan eğitim programlarının incelenmesine ihtiyaç duyulmuştur. Bu çalışmanın amacı bir devlet üniversitesinin yabancı diller yüksekokulu İngilizce hazırlık sınıfı uzaktan eğitim programını aydınlatıcı değerlendirme modeli ile değerlendirerek programın ve İngilizce öğretiminin geliştirilmesine katkı sunmaktır. Durum çalışması desenindeki çalışmanın nicel verileri Orhan ve Çeviker Ay'ın (2017) geliştirildiği Uzaktan Eğitim ile Yürütülen İngilizce Yabancı Dil Dersi Öğretim Programını Değerlendirme Ölçeği ile 68 öğrenciden toplanmıştır. Çalışmanın nitel verileri ise kurumda görev yapmakta olan 40 öğretim elemanından gönüllülük esasıyla sekiz öğretim elemanı ve iki müdür yardımcısı ile yarı-yapılandırılmış bireysel görüşme formları kullanılarak elde edilmiştir. Nicel veriler betimsel istatistik teknikleri, nitel veriler ise betimsel analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Çalışmanın sonucunda, öğrencilerin uzaktan eğitim ile yürütülen İngilizce öğretim programını bağlam, girdi ve ürün açısından orta düzeyde, süreç açısından ise yüksek düzeyde değerlendirdikleri belirlenmiştir. Nitel bulgular, uzaktan eğitimde yüz yüze eğitime göre materyallerin daha görsel ve teknolojik hale geldiği, öz disiplinli öğrencilerin yüz yüze eğitim kadar başarılı olabildikleri şeklindedir. Yönetici ve çalışanların iş birliği ve programın esnekliği en güçlü yönlerinden olurken, alt yapı yetersizlikleri ve etkileşimdeki sınırlılık önemli bir zayıf yönüdür. Mevzuat hazırlanması, programın teknolojik boyutunun güçlendirilmesi, fırsat eşitliğinin sağlanması gibi öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
During the COVID-19 pandemic, conducting the courses remotely is a new situation that needs improvement in terms of curriculum, material and practice for Türkiye, as in other countries. In this process, examining the distance education curriculum at English preparatory classes by referring to the participants' opinions at a state university school of foreign languages with the illuminative evaluation model was a necessity. This study aims to contribute to developing curricula and English language teaching. The quantitative data of this case study were collected from 68 students with“Evaluation Scale of the English Foreign Language Curriculum Conducted with Distance Education”developed by Orhan and Çeviker Ay (2017). The study's qualitative data were obtained from eight lecturers and two vice directors voluntarily among 40 lecturers using semi-structured individual interview forms. Descriptive statistical techniques were used in the quantitative data analysis, and descriptive analysis was used in the qualitative data analysis. As a result of the study, the average of the students' evaluation levels in terms of context, input and product of the English distance education curriculum conducted is at a medium level, while the average of the evaluation levels in terms of process is at a high level. The qualitative findings show that distance education materials become more visual and technological compared to face-to-face education. While the cooperation of directors and lecturers and the curriculum's flexibility are among its strengths, infrastructure inadequacies and limited interaction are important weaknesses. Suggestions such as preparing legislation, strengthening the technological dimension of the curriculum were presented.