Posicast vibration control of flexible mechanical systems
Esnek mekanik sistemlerin posicast titreşim kontrolü
- Tez No: 770173
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT MALGACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Posicast kontrol yöntemi, salınımlı sistemlerde kullanılan bir girdi şekillendirme yöntemidir. Posicast kontrol metodu ileri-besleme ve geri-besleme sistemlerine uygulanabilir. İleri-besleme posicast kontrolü bir açık-çevrim sistem gerektiriyorken, geri-besleme posicast kontrolü kapalı-çevrim bir sistem gerektirir. Girdiler açıkçevrim ve kapalı-çevrim sistemlere uygulanarak şekillendirilebilirler. Bu tezde, girdiler şekillendirilerek, ileri-besleme posicast kontrolü çalışılmıştır. Sistemler olarak toplu-parametreli sistemler olan tek-serbestlik-dereceli ve çokserbestlik-dereceli sistemler, ayrıca tek-uzuvlu esnek bir manipülatör ele alınmıştır. Yarım ve üç-adımlı posicast çevrimi kullanılarak adım ve trapezoidal girdiler şekillendirilmiştir. Yarım-çevrim posicast iki genlik ve bir gecikme zamanı içeriyorken, üç-adımlı posicast çevrimi üç genlik ve iki gecikme zamanından oluşur. Şekillendirilmiş genlik ve gecikme zamanı parametreleri ilgili sistemin sönümsüz doğal frekansı ve sönüm oranı kullanılarak hesaplanır. Simulasyonlar tek-serbestlik ve çok-serbestlik-dereceli sistemler için MATLAB'da, manipülatör için ANSYS'te gerçekleştirilmiştir. Şekillendirilmiş girdiler ayrıca MATLAB'da hazırlanmıştır. Kontrol uygulanmış ve uygulanmamış durumların performanslarını karşılaştırmak için zaman cevapları ve tablolanmış sonuçlar sunuldu.
Özet (Çeviri)
Posicast control method is an input shaping method used in oscillatory systems. The posicast control method can be applied to feedforward and feedback systems. The feedforward posicast control requires the open-loop system while the feedback posicast control requires the closed-loop system. Inputs can be shaped by applying the posicast methods to open-loop and closed-loop systems. In this thesis, the feedforward posicast method is studied by shaping the inputs. The lumped-parameter mechanical systems as single-degree-of-freedom (S-DOF) and multi-degree-of-freedom (M-DOF), and a single-link flexible manipulator are considered. The step and trapezoidal inputs are shaped using the half and three-step posicast methods. The half-cycle has a single amplitude and delay time while three-step cycles have three amplitudes and two delay time parameters. The shaped amplitude and delay time parameters are calculated by using the undamped natural frequency and damping ratio of the considered system. Simulations are carried out by MATLAB for the S-DOF and M-DOF systems, and ANSYS for the manipulators. The shaped inputs are also prepared by MATLAB. The time responses and tabulated results were presented in order to compare the performances of uncontrolled and controlled cases.