Terör örgütlerinin hukuken tespiti ve terörle mücadelenin hukuki boyutları
Legal determination of terrorist organizations and legal aspects of combating terrorism
  1. Tez No: 770192
  2. Yazar: FURKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ZEKİ HAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, küresel bir sorun olan terörizmle mücadele sürecinde hukuksal zeminin sağlam olması gerektiğine dikkat çekmek ve bu konuda literatüre katkı yapmaktır. Özellikle Arap Baharının neden olduğu çatışma ve kriz ortamında eski ve yeni birçok terör örgütü ile mücadele etmek durumunda kalan Türkiye'nin etkin ve caydırıcı bir güvenlik teşkilatıyla birlikte etkin ve caydırıcı hukuk kurallarına da ihtiyaç duyduğu bir kez daha tecrübe edilmiştir. Çalışmanın temel iddiası, en önemli güvenlik sorunlarından biri olan terörizmin, devletin çöküşüne kadar varabilen olumsuz etkilerini yok etmek veya azaltmak için girişilen mücadelede iç hukuk kurallarının etkili ve önleyici bir araç olarak kullanılabileceğidir. Bu çalışmada, terörle mücadelenin önemli sorunlarından biri olan terör örgütlerinin hukuken tespit sorunu ele alınmıştır. Çalışma, bir oluşumun hukuken terör örgütü olarak nitelendirilmesini sağlayan yasal düzenlemelerin mevcut durumunu ve geliştirilebilir yönlerini kamu hukuku açısından izah etmeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to draw attention to the need for a solid legal basis in the combating terrorism, which is a global problem, and to contribute to the literature on this subject. It has been experienced once again that Turkey, which has to combating many old and new terrorist organizations, especially in the conflict and crisis environment caused by the Arab Spring, needs effective and deterrent legal rules together with an effective and deterrent security institution. The main claim of the study is that domestic law rules can be used as an effective and preventive tool in the struggle to eliminate or reduce the negative effects of terrorism, which is one of the most important security problems that can lead to the collapse of the state. In this study, the problem of legal determination of terrorist organizations, which is one of the important problems of the combating terrorism, is discussed. The study tries to explain the current situation and improvement aspects of the legal regulations that enable a formation to be legally qualified as a terrorist organization in terms of public law.