Terörizmin propagandası suçu
The crime of propaganda of terrorism
  1. Tez No: 816436
  2. Yazar: BEYTULLAH ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN AKBULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
Terörizmin propagandası suçu, terör örgütlerinin cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek, övecek veya teşvik edecek nitelikteki propagandanın cezalandırılmasını düzenlemektedir. Terörizmin propagandası suçu, terör ve terörizm, propaganda, insan hakları, insan haklarının sınırlanması, düşünce, ifade ve basın özgürlükleri, örgütlenme ve toplantı yürüyüşü hakkı ile bu hakların sınırlanması ile doğrudan ilgilidir. Suçu düzenleyen hüküm, tüm bu kavramlarla birlikte değerlendirilmelidir. Terörizmin propagandası suçunun oluşabilmesi için, öncelikle bir terör örgütü var olmalıdır. Terör örgütü olmaksızın terör örgütünün yöntemlerinin propagandasının yapılması mümkün değildir. Terör örgütü, önceden belirlenmiş amaçlarını gerçekleştirmek için şiddet yöntemlerini kullanan hukuka aykırı örgütlenmedir. Böylece terör örgütü, amaç ve yöntemleri ile diğer örgütlenme modellerinden ayrılan özel bir örgütlenme tipidir. Terör örgütünün tespiti, hukuk sistemleri açısından farklılık gösterebilmektedir. Türk hukuk sisteminde terör örgütünün varlığı, kesinleşmiş yargı kararının varlığı ile mümkün olmaktadır. Yargı kararı, zaten var olan terör örgütünü tespit etmektedir. Propaganda, propagandayı gerçekleştirenin karşı yanı ikna çabasıdır. Propagandanın karşı yanı, propaganda konusunun haklılığı ile ilgili olarak ikna edilmeye çalışılmaktadır. Terörizmin propagandası suçunda, propagandası amaçlanan bir terör örgütü bulunmaktadır. Ancak cezalandırılan eylem terör örgütünün propagandasından ibaret değildir. Terör örgütlerinin uyguladıkları yöntemlerinin propagandası gerekmektedir. Terör örgütleri, amaçlarını gerçekleştirebilmek için şiddet ortamı oluşturmaya çalışmaktadır. Oluşturulacak şiddet ortamı toplumsal korku yaratacaktır. Toplumsal korku ancak cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerin uygulanmasıyla mümkündür. Propagandanın konusunu cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemler oluşturmaktadır. Var olan terör örgütünün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerinin propagandası yapılmalıdır. Propaganda niteliğindeki eylemler, meşru gösterecek, övecek veya teşvik edecek nitelikte olmalıdır. Böylece terör örgütlerinin uyguladığı cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerin propagandası, bu yöntemleri meşru gösterecek, övecek veya teşvik edecek şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu unsur, suçun varlık sebebini de göstermektedir. Kanun koyucu, şiddetin örgütlenmiş şekli olan terör örgütlerinin, meşru gösterilmesi, övülmesi ve teşvik edilmesini yasaklamaktadır. Şiddet çağrısı engellenmektedir. Propaganda, terör örgütlerinin en önemli silahlarından biridir. Terör örgütleri propaganda sayesinde görüşlerini meşru göstermeye çalışmakta, sosyal ve siyasal destek bulmayı istemekte ve militan devşirmektedir. Terör örgütlerinin doğası, propagandanın yoğun şekilde uygulanmasına dayanmaktadır. Terör örgütünün propagandasının önlenmesi, terörle mücadele açısından zorunludur. Terörle mücadele, propaganda faaliyetleri engellenmeksizin gerçekleştirilemez. Terörle mücadelede propaganda faaliyetlerinin engellenmesi zorunlu olmakla birlikte, temel hak ve özgürlüklerin kuralsız şekilde sınırlanması da mümkün değildir. Terörizmin propagandası niteliğindeki eylemlerin cezalandırılması, ifade özgürlüğünün sınırlanması sonucunu doğurmaktadır. Bu durumda konusu suç teşkil eden eylemler cezalandırılmalı ancak ifade özgürlüğü de hukuka aykırı şekilde engellenmemelidir. Terörizmin propagandası suçu, şiddet çağrısının engellenmesi ile ifade özgürlüğünün haksız şekilde sınırlanması arasında hassas bir dengenin varlığını gerektirmektedir. Hukuk düzenimizde insan haklarının sınırlanma şekli belirlenmiştir. Hukuka uygun olmayan sınırlama şekilleri insan haklarının ihlali niteliğinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
Terrorism propaganda crime; it regulates the punishment of propaganda that will legitimatize, praise or encourage terrorist organizations' methods of coercion, violence or threat. Terror and terrorism, propaganda, human rights, limitation of human rights, freedom of thought, expression and press, the right to organize and march and the limitation of these rights; directly related to the offence of terrorist propaganda. The provision regulating the crime; should be evaluated together with these concepts. In order for the crime of propaganda of terrorism to occur, there must first be a terrorist organization.It is not possible to propagate the methods of a terrorist organization without a terrorist organization. Terrorist organization; It is an illegal organization that uses violent methods to achieve its predetermined goals. Thus the terrorist organization; It is a special type of organization that differs from other organizational models with its aims and methods. Detecting a terrorist organization; may differ in terms of legal systems. The existence of a terrorist organization in the Turkish legal system is possible with the existence of definitive judgement. By judicial decision; an already existing terrorist organization is detected. Propaganda; It is the propagandist's attempt to persuade the other party. The other party of the propagandist; It is tried to be persuaded about the rightness of the propaganda issue. However, the punished action (ie, felony) is not just the propaganda of the terrorist organization. A propaganda is needed for the methods used by terrorist organizations. Terrorist organizations try to create an environment of violence so that they can achieve their goals. The environment of violence that will be created will create a social fear. Social fear; will only be created by the application of coercion, violence or threatening methods. The subject of propaganda is these methods that include coercion, violence or threat. The methods of coercion, violence or threats of an existing terrorist organization should be propagated. Acts of a propaganda nature; should be legimitimatize, praise or encouragement. Therefore; The propaganda of the coercive, violent or threatening methods used by terrorist organizations should be made in a way that legitimatize, praises or encourages these methods. This fact; It also shows the reason for the existence of the crime. legislator; It prohibits legitimizing, praising or encouraging terrorist organizations, which are organized forms of violence. Calls for violence are blocked. Propaganda is one of the biggest weapons of terrorist organizations. Terrorist organizations; Thanks to propaganda, it tries to legitimize its views, seeks social and political support, and recruits militants. The nature of terrorist organizations; It is based on the intense application of propaganda. Organizing the propaganda of the terrorist organization; essential in the fight against terrorism. Counterterrorism; propaganda activities cannot be carried out without hindrance. Preventing the spread of propaganda in the fight against terrorism is mandatory; It is not possible to limit fundamental rights and freedoms without rules. Penalizing acts of propaganda for terrorism results in restriction of freedom of expression.In this case, criminal acts should be punished, but freedom of expression should not be unlawfully hindered. The crime of propaganda of terrorism requires the existence of a delicate balance between preventing calls for violence and unjustly restricting freedom of expression. In our legal system, the limitation of human rights has been determined. Unlawful forms of restriction will be a violation of human rights.