Çıkar amaçlı suç örgütlerinin uyum yasaları çerçevesinde anayasal değerlendirilmesi
Constitutional evaluation of interest oriented crime organizations within the framework of adjustment laws
- Tez No: 205580
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çıkar Amaçlı Suç Örgütleri, ilerleyen teknolojik imkanlar sayesindeuluslararası boyutta faaliyet göstermektedirler. Coğrafi koşullar, iklim, sosyalve ekonomik yapıya göre değişiklik arz eden bu örgütlerin asli amacı her türlükazanç olup, bu amaca ulaşmakta tehdit, cebir, şiddet gibi yollarabaşvurmaktan çekinmemektedirler. İki veya daha fazla kişinin sürekli olarak,işbirliği içerisinde, aralarında hiyerarşik bir yapı ile yasadışı kazanç sağlamakamacına yönelik, çağdaş devletin merkezi otoritesine karşı oluşturduklarıörgüt ve bu örgüt eliyle işlenen örgütlü suçların tanımı noktasında uzlaşısağlanamamış olsa da, unsurları üzerinde fikir birliği mevcuttur. Gerekdoktrinde, gerekse ulusal ve uluslar arası alanda birçok teşkilatın başlıcauğraş konusu haline gelmiş olan örgütlü suç ile mücadele ve önlemekteulusal çabaların yanı sıra uluslar arası işbirliği de kaçınılmaz hale gelmiştir.Bu açıdan gerek Birleşmiş Milletler, gerekse Avrupa Birliği düzeyinde birçoksözleşme ve kararlar ile uluslar arası alanda örgütlü suçla mücadeleye yenibir boyut getirilmiştir.Terör suçlarının, örgütlü suçlar içerisinde yer alması sebebiyle tümülkeler için çağın en büyük ve önemli suç tipi haline gelen örgütlü suçlamücadelede, ülkemizin de 1950 yılında başlatmış olduğu Avrupa Birliğisürecinde, son yıllarda aday ülke olması sebebiyle ?Uyum Yasaları? adıaltında bir çok mevzuat uyumlaştırılması yapılmıştır.Uyum yasaları ile mevzuatımıza giren yenilikler ile örgütlü suçlamücadelede sağlanması amaçlanan başarıların yanı sıra, Anayasal açıdanda dikkate alınması gereken temel hak ve hürriyetlerin kısıtlanmasıkriterlerinin doğru tespiti gerekir. Yine, Anayasa'nın temel ilkeleri olan sosyal,hukuk devleti olmanın şartlarının unutulmaması gerekmektedir. Anayasa ilesağlanan hakları kullanma sınırı ile bu sınırın aşılması durumunda ortayaçıkacak yaptırımlar arasındaki dengenin ise çok dikkatli bir şekilde kurularak,mücadele ve önlemenin de bir sınırı olduğu ve bu sınırın Anayasa ile teminataltına alındığı tüm birimlerce bilinmek zorundadır.
Özet (Çeviri)
The Interest Oriented Crime Organisations are active on theinternational level thanks to the advanced technological opportunities. Theprincipal cause of these organisations which vary on the geographicalconditions, climate, social and economic structure is all kinds of profit andthey do not avoid to use methods like threat, force and violence for this aim.Even though there is no agreement on the definition of the organised crimeas ?the crime which is committed by an organisation that is constitutedagainst the central authority of the modern state by minimum two persons ina hierarchical structure in continuous cooperation in order to make illegalprofit?; there is a consensus on the components of the organised crime. Inthe struggle and prevention of the organised crime which has became themain interest of both doctrine and many national - international institutions;the international cooperation has became inevitable besides the nationalefforts. From this point of view, through many agreements and decisions onthe level of both the United Nations and the Europe Union; the internationalstruggle against the organised crime has gained a new dimension.Since the terrorist crimes are included in the organised crimes, theorganised crime has became the greatest and most important crime type ofthe age for all the countries. In the struggle against the organised crime, ourcountry has made many legal adaptations named ?Adjustment Laws? withinthe recent years as a member candidate of the Europe Union.Besides the objectives of the struggle against the organised crime; bytaking the renovations in our laws by the Europe Union process and theConstitution into consideration, the criteria of restricting the fundamentalrights and freedoms should be determined truly. Also the conditions of beinga social law state as the basic principals of the Constitution should not beforgotten. The equilibrium between the limit of using constitutional rights andthe sanctions which will appear in case of going beyond this limit has to bebrought into balance in a very careful manner. Also all the units have to beaware of that the struggle and prevention have a limit too and this limit isguaranteed by the Constitution.