Een kwalitatief onderzoek: discoursanalyse van het gemeenschapsleven in Nederland
Niteliksel araştırma: Hollanda'da toplumsal halkla ilişkiler yönetiminin söylem analizi
- Tez No: 770214
- Danışmanlar: PROF. DR. JOYCE OUTSHOORN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2001
- Dil: Felemenkçe
- Üniversite: Universiteit Leiden
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Laik bir tolumda Müslüman varlığı gerginliğe neden olur mu? Doksanlı yıllar başlangıçta pek gerginlik yaratmadı. Bu emekçiler, sanayileşme sonrası Batı ülkelerinin karşılaştığı sanayi sorununun çözümüydü. Bu göçmenler eskiden kötü koşullarda , öncü zihniyetli askerler gibi kışlalarda yaşarlardı; amaç para kazanmak ve geri dönmek bu insanların kimliğiydi. Her iki tarafta da amaç geçiciydi; basit işler yapmak ve sonra geri dönmek. Ne göçmenler ne de işçiler uzun süreli bir kalış için hazırlanmamışlardı. Planlanmış bir gelecek yoktu. Yunanlılar ve İspanyollar geri dönmüşlerdi ve insanlar aynı davranışa güveniyorlardı, ardından Hollanda toplumu, sosyal başarısızlıklarında insanlara rehberlik etmek için bir bakım toplumuna dönüştü. Bu bürokratik dünyada yollarını bulmaya başladıkları emekçilere yardım eden 'gelişmiş' Türk ve Faslıların 20 tane vakfı vardı. Yaşam koşulları ilkeldi ve yetmişli yıllardaki aile birleşimiyle işler düzelmeye başladı. Türk ve Faslı Müslümanlar genellikle tarım toplumlarından geliyordu. Bu onların toplum anlayışıydı. Çocuklarını bu topluma emanet etmek istemediler, bu vicdani bir sorumluluk haline geldi ve mescit ana kurum olarak ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
Does the Ethnic presence in a secular society cause tensions¬? There were no tensions in the beginning. These people were the solution to the industry problem. They used to live under bad conditions, in barracks like solders with pioneer's mentality; the idea was to earn money and go back. this was the identity of these people. On both sides the idea was temporary to do simple work and then go back. Neither the people nor the people were prepared for a long term stay. There was no planned future. The Greeks and Spaniards went back and people counted on the same behaviour then the Dutch society changed into a care society, to guide people in their social failure.