Uluslararası yatırım hukukunda enerji sözleşmeleri ve yaptırımlar
Energy contracts in international investment law and sanctions
  1. Tez No: 770215
  2. Yazar: BEHNAM ALIPOURVAGHASLOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Ulusal ve uluslararası düzeyde endüstri ve diğer alanların önemli bir kısmı doğrudan veya dolaylı olarak enerji ile ilgilidir. Söz konusu endüstriler, enerji kaynağının keşfi, erişimi, enerji kaynaklarını ekonomik ve uygun bir şekilde işlenmesi, kullanılması, tüketiciye ulaştırılması ve enerji kaynağından yararlanma gibi faaliyetleri organize etmektedir. Enerji endüstrisi geniş bir kapsama sahiptir dolaysıyla ülke ekonomisinin büyük bir kısmı enerji ile ilgili endüstrilere bağlıdır. Son yıllarda yaptırımlar, uluslararası, bölgesel ve bireysel düzeylerde etkin bir araç olarak enerji sektörüne kaymıştır. Ancak, hedefli ve spesifik bir araç olarak bilinen yaptırımlar ile birbiriyle ilişkili ve kolektif bir konu olan enerji endüstrisi arasında tutarsızlık mevcuttur. Bu yaptırımlar sadece yaptırıma maruz kalanları değil, diğerlerini de etkilemektedir. Bu çalışma, enerji yatırımlarına yönelik alınan yaptırım kararlarını düzenleyen hukuki uygulamaların güçlü ve zayıf yönlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, yaptırımlara yönelik uygulanan kuralları ve onların etkilerini ve ayrıca çeşitli boyutlarda yaptırımlara yönelik denetim mekanizmalarını incelediğimizde, bu hukuk sisteminin farklı boyutlarında bir uyumsuzluk içerisinde olduğu sonucuna varmaktayız. Ayrıca ikincil kurallar, yani yaptırımların etkisini düzenleyen kurallar ve denetim sistemi konusunda ciddi boşluklar görülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
A significant part of industry and other fields is directly or indirectly related to energy at national and international levels. These industries organize activities such as energy resource discovery, access, appropriate processing and use of energy resources, delivery to consumers and utilization of energy resources. The scope of energy industry is so broad that a large part of a country's economy and income depends on energy-related industries. In recent years, sanctions as an effective tool have shifted to the energy sector at international, regional and individual levels. However, there is no relevance between sanction instruments as a purposeful and specific measure and energy as an interrelated and collective issue. Sanctions affect not only those who are directly sanctioned, but also other sectors and individuals. This study aims to determine the strengths and weaknesses of the legal practices that regulate the sanction decisions against energy investments. By examining the rules of law on the enforcement of sanctions and their effects, and evaluating the regulatory mechanisms on various dimensions of these sanctions, this study concludes that there is some mismatch among various aspects of the relevant legal rules, such that there are serious gaps in the secondary rules, namely the rules regulating the effect of sanctions and the system of control.