Sultan Süleyman zamanında Enderun mektebi ve birimleri
The school and units of Enderun in the era of Sultan Suleyman
  1. Tez No: 770227
  2. Yazar: İBRAHİM ÇELEBİCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP TARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, Kanuni Sultan Süleyman dönemi Enderun teşkilatı dönemin birincil kaynakları ışığında ele alınmıştır. Tez Enderun odaları iç oğlanları ile zabit ve amirlerine dair bilgi içermektedir. Enderun'un Sultan I. Süleyman döneminde Has Oda, Hazine Odası, Kilar Odası ve Büyük/Küçük Odalardan müteşekkil olduğu görülmüştür. Çalışmanın planı da bu bilgiye şekillenmiş olup; birinci bölümünde devşirme sistemi, pençik usulü gibi Enderun'a oğlan alımında kullanılan yöntemler, dış saraylar ve Büyük/Küçük Odalar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Enderun Odalarından Hazine ve Kilar Odaları teşkilatına dair hususlardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölüm ise Has Oda, Kapu Ağası ve Kapu Oğlanları ile alakalıdır. Kaynaklarla alakalı konulara da sıklıkla temas edilmiş olan tezde dönemin kaynaklarından elde edilen verilerin bir kısmı tablolaştırılarak ekler kısmında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Enderun institution during the reign of Süleyman the Magnificent is discussed with in the light of primary sources. This thesis contains information about Enderun sections, ıch oghlans, the officers and their superiors. It is seen that during the reign of Süleyman the Magnificent, Enderun institution consist of Has Oda, Treasury, Cellar and Great/Small sections. This study shaped accordingly to that. First chapter is focuses on the systems that are used for recruiting oghlans/students to Enderun such as devshirme and penchik, outer palaces and the great/small sections. In second chapter treasury and cellar sections of Enderun are mentioned relevant to subjects of their organization. Third chapter is about Has Oda, kapu aghası and kapu oghlans. This thesis frequently points out the issues related to sources, some of the data obtained from the mentioned periods sources are given in the appendix in a chart form.