Epikardial yağ dokusu hacmi ile sol ventrikül diastolik fonksiyonları arasındaki ilişki
The relationship between epicardial fat tissue volume and left ventricle diastolic functions
  1. Tez No: 770230
  2. Yazar: ASLI VURAL
  3. Danışmanlar: DR. DENİZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Çalışmamizda epikardial yağ dokusu hacmi ile diastolik fonksiyonlar arasındaki ilişkiyi göstermeyi amaçladık. Hipotezimiz artmış epikardial yağ dokusu hacmi, kardiyak morfoloji ve fonksiyonları etkileyerek diastolik disfonksiyona neden olabileceğidir. Materyal ve Metot: Ekokardiyografik olarak diastolik fonksiyonları normal olan 30 kişi kontrol grubuna ve diastolik disfonksiyonu olan 30 kişi hasta grubuna alındı. Hastalara çok kesitli bilgisayarlı tomografi çekilerek koroner kalsiyum skorlaması ve epikardial yağ dokusu hacmi ölçümü yapıldı.. Bulgular: Diastolik disfonksiyon saptanan hastaların %76,7'inde epikardial yağ dokusu hacminin artmış olduğu, diastolik fonksiyonları normal olan hastaların ise %80'inde epikardial yağ dokusu hacminin normal olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to show the relationship between epicardial adipose tissue volume and diastolic functions. Our hypothesis is that increased epicardial adipose tissue volume may cause diastolic dysfunction by affecting cardiac morphology and functions. Material and Methods: Thirty patients with normal echocardiographic diastolic functions were included in the control group, and 30 patients with diastolic dysfunction were included in the patient group. Coronary calcium scoring and epicardial adipose tissue volume measurement were performed by multislice computed tomography. Results: Epicardial adipose tissue volume was increased in 76.7% of patients with diastolic dysfunction, and epicardial adipose tissue volume was normal in 80% of patients with normal diastolic functions. The prevalence of diastolic dysfunction was found to be statistically significantly higher in the group with high epicardial adipose tissue volume than in the group with normal epicardial adipose tissue volume.