Yüksek sıcaklık süperiletkenlerinin fiziksel özelliklerinin araştırılması
Investigation of the physical properties of the high-tc superconductors
- Tez No: 77024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ YÜKSEK SICAKLIK SÜPERİLETKENLERİN FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI Atilla COŞKUN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ FİZİK ANABİLİM DALI Danışman : Doç. Dr.Bekir ÖZÇELİK Yıl : 1998, Sayfa : 63 Jüri : Doç.Dr.Bekir ÖZÇELİK Prof.Dr.Kerim KIYMAÇ Prof.Dr.Gülten GÜNEL Bu çalışmada eritme- döküm yöntemiyle elde edilmiş Ki, 6PbMSr:C a3C u40I2 süperiletken numunelerinin kristal yapısı ve süperiletkenlik özellikleri araştırıldı. Farklı zamanlarda sinterlenen numunelerin, sinterleme sıcaklığının süperiletkenlik özelliklere ve mikro yapıya etkisi X- ışınları desenleri ve SEM fotoğrafları ile araştırıldı. Metalografik ve X-ışını kırınım analizleri sonuçlarına göre, 2234 numunesinin, sinterleme işleminden önce amorf ve kristal bölgeler içerdiği görüldü. Üretilen çubuk numuneler, değişik zamanlarda sinterlendiler. Kısa sinterleme zamanında 2201 ve 2212 süperiletken fazları oluştu. Sinterleme zamanının artmasıyla bu fazların yüksek sıcaklık fazına dönüştüğü ve İSO saat sinterlenmiş numunenin 110 K geçiş sıcaklığına sahip olduğu bulundu. Elektriksel direnç ölçümü dört nokta yöntemiyle yapıldı. Elektriksel direnç ölçümünde numunenin hem yüksek sıcaklık hem de düşük sıcaklık fazı içerdiği saptandı. Sinterleme sıcaklığı arttıkça tanecik boyutunda küçülme saptandı. Anahtar Kelimeler : BiPbSrCaCuO süperiletken, Eritme - Döküm yöntemi, Yüksek kritik sıcaklık, X - ışınları analizi, Kritik akım yoğunluğu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Msc THESIS INVESTIGATION OF THE PHTSICAL PROPERTIES OF THE HIGH-Tc SUPERCINDUCTORS Atilla COŞKUN DEPARTMENT OF PHYSICS INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCE UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : AssocProf.Bekir ÖZÇELİK Year : 1998, Pages : 63 Jury : AssocProf.Bekir ÖZÇELİK Pof.Dr.Kerim KIYMAÇ Prof.Dr.Gülten GÜNEL In this work, the crystal structure and physical properties of BiLftPbn.4Sr2Ca3Cu.1O12 formed by using the melt - casting were investigated. For the samples sintered at different times, the effect of sintering temperature on the properties of the superconductivity and microstructure, it is investigated by X-ray diffraction pattern and SEM ( Scanning Electron Microscopy) photograps. According to the results of the X-ray diffraction analyses, before annealing process, the 2234 material, contains both the amorphous and crystalline structures. The rod samples produced were annealed at different times. The superconducting phases of 2201 and 2212 dominantly formed for the short annealing times. It is determined that by increasing the annealing times, the 2201 and 2212 phases are transformed to high -Tc phase, and the sample annealed for ISO b shows the transition at 110 K. The electrical resistivity measurements were performed by using the four-point method. It was found out that the sample contains both high temperature phases and low temperatures ones, and the grain sizes decrease with increasing annealing temperature. Key words : BiPbSrCaCuO superconductor, Melt - Quenching method, High - Tc temperature, X-ray diffraction analyses, Critical current density