Hava-yansıtma yapmayan çok katlı kaplama-cam'dan oluşan sistemlerin optik özellikleri ve modellenmesi
Optical properties of modelling of the synthesis of antireflection multilayer coating
- Tez No: 77023
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM KIYMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, optik sistemlerde kullanılan çok-katlı ince filmlerin yansımayı azaltıcı şekilde dizaynı araştırıldı. Teorik olarak Silisyum (Si) optik materyali için, 0-12 um dalgaboyu arasında tek-katlı, iki katlı kaplamalar oluşturularak yansıtmaları incelendi. Bunun için kaplanmamış camın yansıtması, tek ve çift katlı kaplamalar ile oluşturulan materyalin yansıtmaları ile karşılaştırıldı ve yorumlandı. Böylece bu tür sistemlerin geliştirilmesi için ileride yapılacak olan deneysel çalışmalara temel oluşturulmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
In this work, the design of multilayer thin films used in optical systems reducing the reflection has been investigated. A theoretical investigation of the reflection produced by single-and-two layer caoting on Si optical material was carried out for the wavelength range of 0 to 12 um. The reflection of an uncoated material is compared with the reflections of the single and double layer coated material and the results are discussed. Thus, a base has been formed for the feature experimental works to be carried out in this field.