Çalışan motivasyonu ve sanal kaytarma davranışı arasındaki ilişki: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi örneği
Relationship between employee motivation and cyberloafing: The case of Aydın Adnan Menderes University
- Tez No: 770252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİM EMRE ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, insan kaynakları yönetimi bağlamında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'nde çalışan idari personelin motivasyonu ve sanal kaytarma davranışı arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma verileri anket ve mülakat yöntemleri ile toplanmıştır. Araştırmada, çalışan motivasyonunu incelemek için Özgür (2006) tarafından geliştirilen, 20 soru ve beş boyuttan (yönetim tarzı, kendini geliştirme, ücret ve ödüllendirme, güvenlik ve takım çalışması) oluşan“İş Motivasyonu Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışanların sanal kaytarma davranışlarını analiz etmek için Örücü ve Yıldız (2014) tarafından yapılan ve 14 sorudan oluşan ölçek kullanılmıştır. Anket çalışması, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'ndeki 162 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sanal kaytarma ve motivasyon kavramlarına ilişkin yaklaşımları ve deneyimlerini daha iyi anlamak için 10 idari personelle yarı yapılandırılmış mülakat gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda, motivasyon değişkenine göre çalışanların sanal kaytarma eğilimleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. İki değişken arasında negatif yönlü, önemli olmayan bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Kamu çalışanlarının iki kavrama yönelik farkındalık düzeyleri ve kurumsal politika ve eğitimlerin beklenen düzeyde olmadığı gözlemlenmiştir. Dolayısıyla, kamu sektöründe insan kaynakları yönetimi anlayışının sağlam kuramsal ve tatbiki bir zeminde geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between motivation and cyberloafing behavior of administrative staff working at Aydın Adnan Menderes University in the context of human resources management. Research data were collected by questionnaire and interview. In the research, the“Job Motivation Scale”, which was developed by Özgür (2006) and consists of 20 questions and five dimensions (management style, self-development, wage and reward, security and teamwork), was used to examine employee motivation. In order to analyze the cyberloafing behaviors of the employees, a 14- question-scale developed by Örücü and Yıldız (2014) was used. Survey analysis was conducted with 162 administrative staff at Aydın Adnan Menderes University (ADU). Semi-structured interviews were conducted with 10 administrative staff to better understand the participants' approaches and experiences regarding the concepts of cyberloafing and motivation. The research results displayed that there is a statistically significant difference between cyberloafing tendencies of workers relating to motivation variable. This study ascertained an insignificant negative correlation between two variables. The workers' awareness of concepts and organizational policies and trainings are still below the expected level. Thus, there is a need to develop human resources management theories and practices on a well-established ground.