Türk müziği ve Batı müziği öğrencilerinin çalgı çalışma sürecinde öz düzenleme becerileri ile sahne performansına yönelik kaygı durumlarının karşılaştırılması
Comparison of the self-regulation skills of Turkish and Western music students in the instrument study process and their anxiety about stage performance
- Tez No: 770258
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Öz düzenleme, bireylerin kendilerini kontrol edip, ne yapmaları gerektiği konusunda düşünme sürecidir. Kaygı ise, bireyin endişe duyduğu durum olarak açıklanabilmektedir. Bu çalışma, öz düzenleme ve kaygı ile ilgili olup, iki aşamadan oluşmaktadır. Çalışmanın ilk aşamasında, öğrencilerin çalgı çalışma konusunda öz düzenleme becerilerine ne düzeyde sahip olduklarının ve bu öğrencilerin sahne performansı konusundaki kaygı durumlarının ortaya koyulması amaçlanmakta olup; ikinci aşamasında ise, öz düzenleme ve sahnedeki kaygı durumlarının birbiri arasındaki ilişkilerinin irdelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği ve Müzik Bölümü öğrencilerinin öz düzenleme becerilerini ve sahne performansındaki kaygı düzeylerini ortaya koyacak olması bakımından önem taşımaktadır. Araştırma, amacı doğrultusunda tarama modelini esas alan nicel bir çalışmadır. Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği ve Müzik Bölümü öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma grubunun oluşturulmasında gönüllülük esas alınmıştır. Çalışmada veriler, demografik özelliklerin belirlenmesi amacıyla oluşturulmuş soru formu, öz düzenleme becerilerini ve sahne kaygılarını belirlemeye yönelik“Çalgı Çalışma Sürecinde Öz düzenlemeli Öğrenme Ölçeği”ve“Kenny Müzik Performans Kaygı Envanteri”ölçekleri ile elde edilmiştir. Veriler bilgisayar ortamında anket yolu ile toplanmıştır. Araştırma sonuçlarında, erkeklerin öz düzenleme becerilerinin kadınlara oranla daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmada, Müzik Bölümü öğrencilerinin kaygı puanlarının yüksek olduğu, TSM Bölümü öğrencilerinin ise kaygı puanlarının düşük olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Self-regulation is the process of individuals controlling themselves and thinking about what to do. Anxiety, on the other hand, can be explained as the situation in which an individual is worried. This study is about self-regulation and anxiety and consists of two stages. In the first stage of the study, it is aimed to reveal the level of self-regulation skills of the students in playing instruments and the anxiety levels of these students about the stage performance; In the second stage, it is aimed to examine the relations between selfregulation and anxiety on the stage. The study is important in terms of revealing the selfregulation skills and anxiety levels of the students of Turkish Folk Music, Turkish Classical Music and Music Departments. The research is a quantitative study based on the scanning model in line with its purpose. Afyon Kocatepe University State Conservatory Turkish Folk Music, Turkish Classical Music and Music Department students. Volunteering was based on the formation of the working group. In the study, data were obtained with a questionnaire created to determine demographic characteristics,“Self-regulated Learning in Instrument Study Process”and“Kenny Music Performance Anxiety Inventory”scales to determine self-regulation skills and stage anxiety. The data were collected by means of a questionnaire in the computer environment. In the results of the research, it was determined that the self-regulation skills of men were higher than that of women. In addition, in the study, it was concluded that the anxiety scores of the Music Department students were high, while the anxiety scores of the Turkish Classical Music Department students were low.