Investigation of the production of refractory metal containing high entropy alloys
Refrakter metal içerikli yüksek entropilli alaşımların üretilmesi ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 770259
  2. Yazar: DİLAN UĞURLUER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada CrFeNiMEIMEII (ME = Mo, Nb, Ta, V, W) refrakter metal içerikli yüksek entropili alaşımların üretimi kendiliğinden ilerleyen yüksek sıcaklık sentezi (SHS) yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Refrakter metaller arasından dördüncü ve beşinci elementler seçilmiştir. CrFeNiMoNb, CrFeNiTaMo, CrFeNiNbV ve CrFeNiVW alaşımları üretilmiştir. Hedef alaşım sistemleri için gerekli termodinamik analizler yapıldıktan sonra SHS yönteminde kullanılan spesifik ısı ve adyabatik sıcaklık değerleri hesaplanmıştır. Uygun enerji değerleri elde edilip deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Elde edilen ürünlerin kimyasal analizi, faz analizi, mikroyapı analizi yapılmış ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Deneysel çalışmalarda alüminotermik ve silikotermik indirgeme yapılmıştır. Hammadde olarak metal oksit tozları (Fe2O3, Cr2O3, NiO, MoO3, V2O5, Nb2O5, WO3, Ta2O5) ile indirgeyici olarak alüminyum ve ferrosilisyum tozları kullanılmıştır. Elde edilen nihai ürünler XRF, XRD, SEM/EDS ve sertlik testleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Kimyasal bileşimleri belirlenen alaşım ve cüruflara elementel verim analizleri yapılmıştır. En yüksek refrakter metal verimi W elementinde, en düşük verim ise Ta elementinde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the present study, the production of CrFeNiMEIMEII (ME = Mo, Nb, Ta, V, W) high entropy alloys containing refractory metals was carried out using self-propagating high-temperature synthesis (SHS) technique. The fourth and fifth elements constituting the HEA composition were selected among the refractory metals. Equiatomic alloys of CrFeNiMoNb, CrFeNiTaMo, CrFeNiNbV and CrFeNiVW have been produced. The first series of thermodynamic analyses were realized to calculate the specific heat and adiabatic temperature values of the SHS reactions for the targeted alloys. The reduction experiments were carried out for the thermodynamically competent SHS reactions. The chemical, phase, and microstructure analyses of the obtained products were realized, and their mechanical properties were examined. In the SHS experiments, aluminothermic and silicothermic reductions were performed. Different metal oxide powders (Fe2O3, Cr2O3, NiO, MoO3, V2O5, Nb2O5, WO3, Ta2O5) were utilized as raw materials, and aluminum and ferrosilicon powders were used as the reducing agents. The final products were characterized using XRF, XRD, SEM/EDS, and hardness tests. The metallic distributions on the products and metal recovery efficiencies were calculated depending on the chemical analyses. Among the refractory metals, the highest recovery efficiency was achieved in W and the lowest recovery efficiency in Ta.