The design of fashionable wearables to promote sustainable behaviours in smart cities
Akıllı şehirlerde sürdürülebilir davranışları teşvik eden modaya uygun giyilebilir teknoloji ürünü tasarımı
- Tez No: 770282
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARİA EMíLİA CAPUCHO DUARTE, DOÇ. DR. MARİA MADALENA ROCHA PEREİRA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Giyim Endüstrisi, Industrial Design, Clothing Industry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: European University of Lisbon (Universidade Europeia - Pólo Carnide)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 372
Özet
Geleceğimizi tehdit eden sürdürülebilirlik eksikliği, acilen ilgilenilmesini ve bütüncül bir yaklaşımı gerektirmektedir. Bununla birlikte, insan davranışını açık bir şekilde değiştirmeye yönelik eylemler, çevresel etkilerin büyük çoğunluğunun paradoksal bakımdan kullanıcıların günlük yaşamındaki davranışlarıyla ilgili olmasına rağmen, çok yaygın hale gelmemektedir. Şehirlerde halihazırda olumsuz etkilere neden olan sürdürülebilir olmayan birçok eylem gerçekleşmektedir. Şehirler, nüfus değişimine neden olan yaşamın birçok gereksinimine erişim sunar. Mobilite, kentsel alanlarda yaşamın tüm ihtiyaçlarına erişimi oldukça önemli bir oranda kolaylaştırır. Kalabalık, kirlilik ve erişilebilirlik özgürlüğünün engellenmesi potansiyeli göz önüne alındığında, mobilite, hava kalitesini ve yaşam kalitesini doğrudan etkileyebilir. Gelişen teknolojiler sayesinde şehirler gitgide akıllı hale geldiğinden, akıllı mobilitenin önemi giderek artmakta ve bu durum da daha çok etkili ve sürdürülebilir olma kaygısı meydana getirmektedir. Bu kapsamda, mobilite tercihleri günlük yaşam üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu çalışmanın amacı, sistemin akıllı şehirler bağlamındaki aktif unsurları olarak işlev görecek, modaya uygun giyilebilir teknoloji ürünlerin tasarımı yoluyla daha sürdürülebilir olduğu düşünülen mobilite davranışlarını teşvik etmektir. Bedensel işlevsellik ile çekicilik kombinasyonun yanı sıra modanın motive edici gücü ile biraraya gelen ileri teknoloji ve sensörler, davranış değişikliğine katkıda bulunmak bakımından güçlü bir motivasyon sağlamıştır. Bu çalışmadaki temel amaç, akıllı şehirlerde modaya uygun giyilebilir teknoloji ürünleri çözümlerinin daha sürdürülebilir davranışları nasıl ve ne ölçüde teşvik edebileceğini araştırmak idi. Bu amaçla, mobilite seçimleri, değiştirilmek istenen hedef davranışlar olarak belirlendi. Bunu başarmak için ise ihtiyaçlar ve talepler hakkında bilgi edinmek bakımından İnsan Odaklı Tasarım yaklaşımına göre karma bir metodoloji kullanıldı. Davranış Değişikliği için Tasarım stratejileri, kavramsal tasarım düzeyinde çözümler sağlamak için kullanıldı. Yine kullanıcı davranışlarını belirlemek amacıyla, tasarımın kullanılabilirliğine bağlı kalma ve kullanım motivasyonunu test etmek üzere, modaya uygun giyilebilir teknoloji ürünü anahtar unsuru ile kavramsal tasarım birlikte değerlendirildi. Sonuç olarak kavramsal tasarımın değerlendirmesi olumlu olarak ölçüldü ve davranış değişikliği için anlamlı ve teşvik edici bulundu.
Özet (Çeviri)
The lack of sustainability that threatens our future needs urgent attention, requiring a holistic approach. However, actions explicitly aimed at changing human behaviour are not very common when, paradoxically, much of the environmental impact is associated with the behaviour of users in everyday life. Many unsustainable actions are currently taking place in cities, causing negative impacts. Cities offer access to many requirements of life that causes a population shift. Significantly, mobility facilitates access to all necessities of life in urban areas. Considering the potential to generate congestion, pollution and preventing freedom of accessibility, mobility can directly affect the quality of air and quality of life. Since cities are becoming smart thanks to emerging technologies, smart mobility has growing in importance and concerns more about being effective and sustainable. In this matter, mobility choices have a substantial impact on daily life. This study intended to promote mobility behaviours considered more sustainable through the design of fashionable wearables that can work as active elements of the system in the smart city context. The combination of body-related functionality and seduction, as well as the motivating power of fashion, combined with advanced technology and sensors, provided a strong motivation for contributing to behaviour change. The main objective was to explore how and to what extent solutions of fashionable wearables can promote more sustainable behaviours in smart cities. Mobility choices were selected as target behaviours that are desired to be altered. To achieve this, a mixed methodology according to the Human-Centred Design approach was used to gain information about needs and demands. Design for Behaviour Change strategies were used to provide solutions at a conceptual design level. We evaluated the conceptual design with a key element of fashionable wearable to test the motivation of the user to use and adhere the usability of the design to determine behaviour intervention. The conceptual design was evaluated positively, and we found the meaningful stimulus for the behaviour change.