Kırmızı Oda dizisinin ruh hali ve diziye yönelik bir alımlama çalışması
The psychological mood of Kırmızı Oda and an audience reception study
  1. Tez No: 937776
  2. Yazar: ZEYNEP BÜKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ CAN YAĞCI AKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu tez, Kırmızı Oda dizisi özelinde, psikolojik temaları konu alan televizyon yapımlarının izleyici tarafından nasıl alımlandığını incelemektedir. Çalışma, televizyon ve psikoloji ilişkisini tarihsel ve sosyolojik bir bağlamda ele alarak, psikoterapinin dizi içeriklerindeki temsiline ve izleyicinin psikolojik içerikleri nasıl alımladığına odaklanmaktadır. Çalışmada, öncelikle sinemada ve televizyonda psikolojik temaların tarihsel gelişimi incelenmiş, Batı sinemasındaki örnekler ve bunların toplumsal bağlamla ilişkisi ortaya konulmuştur. Daha sonra, Türk televizyon tarihinde psikolojik içerikli dizilerin artışı ve bu trendin pandeminin etkisiyle nasıl hızlandığı analiz edilmiştir. Kırmızı Oda dizisi, bu bağlamda özellikle psikolojik danışma ve psikoterapi süreçlerini merkeze alan bir yapım olarak incelenmiştir. Araştırmada, izleyici deneyimlerini anlamak için derinlemesine görüşme yöntemi kullanılmış ve farklı izleyici profillerinden 19 kişiyle görüşülmüştür. Bunun yanı sıra, uzman görüşleri de ele alınarak, psikiyatrist ve psikologların diziye bakış açıları değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, izleyicilerin diziyi genellikle gerçek hikâyeden yola çıkması sebebiyle ve dizinin içerdiği temaların gerçekçi olduğunu düşünerek izlediklerini göstermiştir. Bununla birlikte, etik tartışmalar da öne çıkmış ve diziye dair eleştiriler getiren izleyicilerin, psikoterapi pratiğinin gerçek hayattaki işleyişi konusunda yanıltıcı mesajlar alınabileceği üzerine görüşlerinin olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada psikolojik temalı dizilere olan ilginin artmasının pandemi dönemi ile bir ilişkisini olup olmadığı da araştırılmıştır. Kırmızı Oda' nın, izleyicilerin psikolojik rahatsızlıklar konusunda farkındalık kazanmasını sağladığı saptanmıştır. Kırmızı Oda dizisinin izleyici alımlamasındaki çeşitlilikler ve bu çeşitlenmelere neden olabilecek unsurlar kuramsal literatür eşliğinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how television productions with psychological themes are perceived by the audience, with a specific focus on the TV series Kırmızı Oda. The study addresses the relationship between television and psychology within a historical and sociological context, focusing on the representation of psychotherapy in TV content and how the audience perceives psychological content. The research first explores the historical development of psychological themes in cinema and television, highlighting examples from Western cinema and their relationship with social context. It then analyzes the rise of psychological-themed TV series in Turkish television history and how this trend accelerated with the impact of the pandemic. Kırmızı Oda, in this context, is examined as a production that particularly centers on psychological counseling and psychotherapyprocesses. In the research, in-depth interviews were conducted to understand audience experiences, with 19 participants from various audience profiles. Additionally, expert opinions were incorporated to evaluate how psychiatrists and psychologists view the series. The findings show that viewers generally watched the series because they believed it was based on a true story and thought the themes it contained were realistic. Furthermore, ethical debates emerged, with some viewers criticizing the series for potentially conveying misleading messages about the functioning of psychotherapy in real life. The study also explored whether there is a connection between the increased interest in psychological-themed series and the pandemic period. It was found that Kırmızı Oda raised awareness among viewers about psychological disorders. The diversity in the audience's reception of Kırmızı Oda and the factors that might contribute to this diversity are discussed in light of theoretical literature.