Koruma sürecinde çok katmanlı Tokat tarihi yerleşiminin mimari mirasının değerlendirilmesinde bir yöntem önerisi
Multi-layer in the protection process Tokat history settlementa method proposal for the assessment of architectural heritage
- Tez No: 770308
- Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİ SAATÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 541
Özet
Türkiye'nin günden güne hızla büyümesi ve gelişmesi araştırmalar için kaynak oluşturmaktadır. Yaşanmış olan bu gelişmeler fiziksel ve sosyal değişimleri de beraberinde getirmektedir. Tarihsel açıdan değerlendirdiğimizde bu çalışma, kentsel dokuların kültürel değerlerinin nüfusun tüm kesimleri tarafından uygulanması, kabul edilmesi ve bu doğrultuda bir koruma kültürü oluşturulması bağlamında önem arz etmektedir. Çalışma, tarihi antik çağa uzanan Tokat şehrinin fiziksel gelişimini anıtsal ve sivil mimari örnekleri üzerinden okumayı amaçlamaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda Tokat kentine ait tüm verilerin ortaya konulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid growth and development of Turkey day by day constitutes a source for research. These developments also bring about physical and social changes. From a historical point of view, this study is important in the context of the application and acceptance of the cultural values of urban fabrics by all segments of the population and the creation of a conservation culture in this direction. The study aims to read the physical development of the city of Tokat, which dates back to ancient times, through examples of monumental and civil architecture. As a result of the studies, it is aimed to reveal all the data belonging to the city of Tokat.