Sürdürülebilir kalkınma bağlamında afet ve iklim değişikliği politikaları
Disaster and climate change policies in the context of sustainable development
- Tez No: 770307
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NEVAL GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu çalışmanın amacı iklim değişikliğinin afetler ve sürdürülebilir kalkınma hedefleriyle olan ilişkisini 2015-2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri çerçevesinde incelemek; iklim değişikliği ve onun tetiklediği afetler ile öncelikle mücadele etmeden sürdürülebilir kalkınma kanalıyla insani gelişmenin sağlanamayacağını göstermektir. Çalışmanın ilk bölümünde afet, iklim değişikliği ve kalkınmanın kavramsal çerçevesi ve bu kavramlarla ilişkili literatür aktarılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, iklim değişikliği ve afetler açısından sürdürülebilir kalkınma hedefleri tek tek incelenmiştir. Bu bölümün sonunda iklim değişikliği ve bunun neden olduğu afetlerin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin başarıya ulaşmasını negatif etkilediği tespit edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise iklim değişikliği ve afet politikaları küresel ve Türkiye olarak iki ana başlıkta ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship of climate change with disasters and sustainable development goals within the framework of the 2015-2030 Sustainable Development Goals; It is to show that human development cannot be achieved through sustainable development without first combating climate change and the disasters it triggers. In the first part of the study, the conceptual framework of disaster, climate change and development and the literature related to these concepts are presented. In the second part of the study, sustainable development goals in terms of climate change and disasters are examined one by one. At the end of this section, it has been determined that climate change and the disasters caused by it negatively affect the achievement of the 2030 sustainable development goals. In the last part of the study, climate change and disaster policies are discussed under two main headings as global and Turkey.