Kamu kurumunda çalışan Y kuşağının iş hayatına yönelik algısı: Aydın ilinde bir kamu kurumu örneği
The perception of the Y generation working in a public institution on business life: A public institution example in Aydın province
- Tez No: 770315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, kamu kurumunda görev yapan Y kuşağı çalışanlarının çalışma hayatından beklentilerini ve geleceğe yönelik bakış açılarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu bağlamda çalışmanın örneklemi Aydın İl'inde bir kamu kurumunda çalışan Y kuşağı sınıflandırılması içinde yer alan 18 kişiden oluşmaktadır. Araştırma verileri, tam yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplanmıştır. Araştırmada, kamu kurumunda görev yapan çalışanların kamu sektörü ile ilgili beklentileri ve geleceğe yönelik bakış açılarını belirlemek için açık uçlu ve kapalı uçlu olmak üzere toplam 25 sorudan oluşan görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, Y kuşağının kamu sektöründe yaşadığı sorunların“adaletsizlik, liyakatsizlik, alt yapı eksikliği, fiziki koşulların yetersizliği ve eğitim faaliyetlerin eksikliği”olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Kamu kurumunda görev alan Y kuşağının çalışma hayatında esnek çalışma koşulları beklediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan çoğu Y kuşağı çalışanının kamu sektörünü, saygın ve her zaman geçerliliği olan bir sektör olduğundan dolayı tercih ettiği tespit edilmiştir. Y kuşağı çalışanlarının iyi bir iş teklifi karşısında işten ayrılma niyetlerinin yüksek olduğu fakat bulundukları kamu kurumundan emekli olacaklarına inandıkları gözlenmiştir. Y kuşağı çalışanlarının emeklilik hayatı ile ilgili çok özel bir planının olmadığı ve erken emekli olmak istedikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the expectations and future perspectives of the Y generation employees working in public institutions from working life. In this context, the sample of the study consists of 18 people who are included in the Y generation classification, working in a public institution in Aydın Province. Research data were collected by fully structured interview technique. In the research, an interview form consisting of a total of 25 open-ended and closed-ended questions was used to determine the expectations and future perspectives of the employees working in the public institution about the public sector. As a result of the research, It has been found that the problems faced by the Y generation in the public sector are“injustice, incompetence, lack of infrastructure, inadequacy of physical conditions and lack of educational activities”. It has been concluded that the Y generation working in a public institution expects flexible working conditions in their working life. It has been determined that most of the Y generation employees participating in the research prefer the public sector because it is a respected and always valid sector. It has been observed that Y generation employees have a high intention to quit their job in the face of a good job offer, but they believe that they will retire from the public institution they are in. It has been concluded that the Y generation employees do not have a very special plan for retirement life and they want to retire early.