İngilizce öğretmenlerinin mükemmeliyetçilikleri ile öz yeterlilik algılarının mesleki motivasyon düzeyleri üzerine etkisi
The effect of perfectionism and self efficacy perceptions of English teachers on their professional motivation levels
- Tez No: 767473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı, İngilizce öğretmenlerinin mükemmeliyetçilikleri ile öz yeterlilik algılarının mesleki motivasyon düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma betimsel nitelikli ilişkisel tarama ve nedensel karşılaştırma araştırmasıdır. Araştırma, 2021–2022 eğitim öğretim yılında Zonguldak il geneli ve ilçelerinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı resmi ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan 450 İngilizce öğretmeninden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği”,“Öğretmen Öz Yeterlilik Ölçeği”ve“Öğretmen Mesleki Motivasyonu Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, bağımsız gruplar için t-testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi ve Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; İngilizce öğretmenlerinin mükemmeliyetçilik boyutunda kararsız, öz yeterlilik algıları boyutunda oldukça yeterli, mesleki motivasyon boyutunda oldukça olumlu olduğu sonucu bulunmuştur. Mükemmeliyetçiliklerinin mesleki kıdeme göre 0-5 yıl mesleki kıdeme sahip öğretmenler lehine, öğrenim düzeyine göre lisansüstü mezunu öğretmenler lehine ve mezun olunan okul türüne göre açık öğretim fakültesi mezunu öğretmenlerin lehine değiştiği; cinsiyete ve çalışılan kuruma göre değişmediği görülmüştür. Öz yeterlilik algılarının cinsiyete göre kadın öğretmenlerin lehine, mesleki kıdeme göre 0-5 yıl mesleki kıdeme sahip öğretmenler lehine, çalışılan kuruma göre ilkokulda çalışan öğretmenler lehine değiştiği; öğrenim düzeyine göre ve mezun olunan okul türüne göre değişmediği görülmüştür. Mesleki motivasyonlarının mesleki kıdeme göre 0-5 yıl mesleki kıdeme sahip öğretmenler lehine, öğrenim düzeyine göre lisans mezunu öğretmenler lehine, çalışılan kuruma göre ilkokulda çalışan öğretmenler lehine, mezun olunan okul türüne göre eğitim fakültesi mezunu öğretmenlerin lehine değiştiği; cinsiyete göre değişmediği görülmüştür. İngilizce öğretmenlerinin mesleki motivasyon düzeyleri ile mükemmeliyetçilikleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı fakat İngilizce öğretmenlerinin mesleki motivasyon düzeyleri ile öz yeterlilik algıları arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu görülmüştür. Mükemmeliyetçilik ile öz yeterlilik algısı genel puanları arasında pozitif, anlamlı ve düşük düzeyde ilişki bulunmuştur.“Düzen”,“ailesel eleştiri”,“aile beklentileri”ve“sınıf yönetimi için etkinlik”değişkenlerinin İngilizce öğretmenlerinin mesleki motivasyon düzeylerinin yordayıcıları olduğu görülmektedir. Buna göre İngilizce öğretmenlerinin mesleki motivasyon düzeylerinin önemli yordayıcıları olarak dört bağımsız değişken olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of perfectionism and self-efficacy perceptions of English teachers on their professional motivation levels. The research is a descriptive relational survey and causal comparison research. The research consists of 450 English teachers working in official primary and secondary education institutions affiliated to the Ministry of National Education (MEB) in the 2021-2022 academic year in Zonguldak province and its districts“Personal Information Form”,“Multidimensional Perfectionism Scale”,“Teacher Self-Efficacy Scale”and“Teacher Professional Motivation Scale”were used as data collection tools. Frequency, percentage, arithmetic mean, t-test for independent groups, one-way analysis of variance, correlation analysis and regression analysis were used in the analysis of the data. As a result of the research; it was found that English teachers were undecided in the dimension of perfectionism, quite adequate in the dimension of self-efficacy perceptions, and quite positive in the dimension of professional motivation. It was found that their perfectionism changed in favor of teachers with 0-5 years of professional seniority, in favor of teachers with a master's degree according to education level, and in favor of teachers who graduated from open education faculty according to the type of school. It was observed that it did not change according to gender and the institution of employment. The perceptions of self-efficacy changed in favor of female teachers according to gender, in favor of teachers with 0-5 years of professional seniority, in favor of teachers working in primary school according to the institution. It was seen that it did not change according to the education level and the type of school they graduated from. It was found that their professional motivations changed in favor of teachers with 0-5 years of professional seniority, in favor of teachers with a bachelor's degree according to education level, in favor of teachers working in primary school according to the institution, and in favor of teachers who graduated from education faculty according to the type of school they graduated from. It was found that there was no difference according to gender. It was found that there was no significant relationship between their professional motivation levels and their perfectionism but there was a significant relationship between the professional motivation levels and their self-efficacy perceptions. A positive, significant and low level correlation was found between perfectionism and self-efficacy perception general scores. It was seen that the variables of“order”,“family criticism”,“family expectations”and“activity for classroom management”are predictors of professional motivation levels of English teachers. Accordingly, it is seen that there are four independent variables as important predictors of English teachers' professional motivation levels.